Tu jesteś:

Piechociński: wzrost PKB w tym roku co najmniej 3,1-3,2 proc.

Tempo wzrostu gospodarczego w 2014 roku wyniesie co najmniej 3,1-3,2 proc. rok do roku wobec 1,6 proc. odnotowanych w 2013 roku - uważa wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Będziemy mieli wzrost w tym roku na poziomie 3,1-3,2 proc., ostrożnie licząc. To będzie jeden z wyższych wyników w tej części świata - powiedział w poniedziałek Piechociński.

- Sądzę, że w 2014 roku będziemy mieli jeszcze większy wskaźnik wzrostu eksportu, ale nadwyżki w handlu nie będzie - dodał.

GUS podał w piątek, że PKB w IV kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 0,5 proc. w ujęciu kwartalnym i podtrzymał szacunek wzrostu o 1,9 proc. rok do roku za III kwartał. Ze wstępnych szacunków GUS wynika również, że w całym 2013 roku dynamika wzrostu gospodarczego wyniosła 1,6 proc.

- W kolejnych kwartałach wraz z oczekiwanym przez nas dalszym przyspieszeniem konsumpcji prywatnej i umiarkowanym ożywieniem w inwestycjach przedsiębiorstw rola popytu krajowego powinna ulec stopniowemu zwiększeniu - ocenił Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×