Tu jesteś:

Pewne są wyłącznie zmiany

Lauric Leclerc, Deputy Chief Executive, in charge of Property Management & International Advisory, BNP Paribas

Sama decyzja o Brexit'cie nie spowoduje lawinowego napływu zagranicznych inwestorów do Polski i pozostałych krajów regionu mówi Lauric Leclerc, Deputy Chief Executive, in charge of Property Management & International Advisory, BNP Paribas. 

Obserwowana na niektórych rynkach atmosfera niepewności i zmieniające się w globalnej skali warunki makroekonomiczne powodują, że z kwartału na kwartał na aktualności zyskują słowa, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.Zmiany na rynku nieruchomości są wskaźnikiem bardziej złożonych, całościowych procesów, jakie zachodzą i będą zachodzić w gospodarce. Na odnotowywane w ostatnim czasie spadki aktywności na najważniejszych rynkach należy patrzeć raczej przez pryzmat ograniczonej podaży odpowiednich aktywów, niż zmniejszającego się popytu. Drugim elementem, który wpływa na dynamikę rozwoju są rosnące ceny aktywów. 

Brexit dla wielu z nas jest szybką i bardzo potrzebną lekcją o Unii Europejskiej. Na wyjście Brytyjczyków ze struktur unijnych należy jednak patrzeć przez pryzmat procesu, który będzie zróżnicowany w zależności od danego momentu. Cztery lata to znacząca perspektywa. Dlatego na konsekwencje musimy poczekać. 

Sama decyzja o Brexit'cie nie spowoduje lawinowego napływu zagranicznych inwestorów do Polski i pozostałych krajów regionu. Jest to jednak bardzo wyraźny sygnał do tego, żeby należycie przygotować fundamenty dla nowego biznesu np. w zakresie regulacji podatkowych czy prawnych. Od pewnego czasu obserwujemy wzmożone zainteresowanie polskim rynkiem ze strony podmiotów z działających w branżach finansowej, bądź średnio i wysoko wyspecjalizowanych usług wsparcia dla biznesu. Mocna pozycja Polski na mapie inwestycyjnej i dynamiczny rozwój kompetencji sprawiają, że bez Brexitu wiele firm w naturalny sposób rozbudowuje swoje struktury nad Wisłą. 

Zaangażowanie inwestorów na polskim rynku utrzymuje się konsekwentnie na wysokim poziomie. Polski rynek inwestycyjny w 2017 roku może pokonać barierę 5 mld euro. Uwagę inwestorów coraz bardziej przykuwają prężnie rozwijające się rynki skupione wokół miast regionalnych. Na taki stan rzeczy korzystnie wpływają malejące obawy związane z płynnością. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×