Tu jesteś:

Parkingi będą droższe?

Nowa ustawa o PPP daje większym miastom znaczną swobodę podwyższania opłat parkingowych. Dwie trzecie pozyskanych z tych opłat środków będzie przeznaczane na inwestycje miejskie.

Ustawa o PPP przygotowana przez MIiR, a w lipcu b.r. przyjęta przez senat, daje miastom powyżej 100 tysięcy mieszkańców (jest ich 39. w Polsce) większą swobodę kształtowania opłat parkingowych.

Takie miasta będą mogły wprowadzić w ścisłych centrach tzw. „śródmiejskie strefy płatnego parkowania” i pobierać w nich pobierać maksymalnie 0,45 procenta płacy minimalnej za pierwszą godzinę parkowania przez 7 dni w tygodniu. W tym roku to 9,45 zł.

W zwykłych strefach płatnego parkowania maksymalna stawka wyniesie 0,15 procenta płacy minimalnej za pierwszą godzinę parkowania. Obecnie wynosi to 3,15 zł.

W ustawie przewiduje się, że 65 procent środków z opłat za parkowanie będzie musiało iść na rozwój infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, na transport publiczny- tramwaje, autobusy, trolejbusy oraz na rozwój terenów zielonych.

Są trzy powody, dla których dajemy samorządom nowe uprawnienia. Po pierwsze, ze względu na inwestycje. Chcemy dać samorządom finansowe narzędzie do budowy wielopoziomowych parkingów w formule PPP. Po drugie po to, by miasta były bardziej przyjazne. Duże polskie miasta należą do najbardziej zatłoczonych w Europie. Obecną wysokość opłat za parkowanie - maksymalnie 3 zł za pierwszą godzinę – ustalono w innej rzeczywistości, bo aż 15 lat temu. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wtedy o połowę mniejsze. Po trzecie, ze względu na środowisko i nasze zdrowie. Dajemy miastom kolejne narzędzie do walki ze smogiem – wyjaśnia wiceminister Słowik.

Nowa ustawa nie oznacza automatycznych podwyżek. To decyzja samorządów. Jeśli na przykład Warszawa, Kraków czy Gdańsk nie zdecydują się podwyższać ceny za pierwszą godzinę parkowania, wyniesie ona tyle co dzisiaj” – dodaje Słowik.

Przepisy dotyczące parkingów zaczną obowiązywać dopiero pod koniec 2019 roku.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×