Tu jesteś:

PZFD przeciw minimum

PZFD krytycznie wypowiada się na temat narzucania minimalnej powierzchni mieszkania. Powinni decydować o tym klienci, nie urzędnicy.

Polski związek firm deweloperskich nie chce odgórnego narzucania minimalnej powierzchni mieszkań. W opinii Związku, nie istnieje żadne logiczne uzasadnienie dla narzucania minimalnej powierzchni mieszkania  czyli 25 mkw. w sytuacji, gdy deweloperzy bez problemu znajdują nabywców lokali poniżej tej powierzchni.

Resort budownictwa zamierza wprowadzić rozporządzenie ograniczające  zmniejszanie powierzchni  do 25 mkw., przyjętych jako obowiązujące minimum.  Rozporządzenie wprowadza możliwość zastosowania też aneksu kuchennego w pokoju, co dotąd było niezgodne z prawem.

PZFD zwraca uwagę, że do tej pory nie było przepisów, regulujących kwestię lokali, które nazywa się mikro-apartamentami.  I tak w praktyce niemożliwe jest dzisiaj projektowanie mieszkań o metrażu mniejszym niż 23-24 mkw.

Zdaniem Związku, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w ten sposób ogranicza ofertę kierowaną głównie do młodych osób, które często nie mają wystarczających środków na zakup większego mieszkania , a  mikro-apartament jest dla nich idealnym rozwiązaniem.       

PZFD apeluje o wykreślenie zapisu dotyczącego minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia i oddanie przyszłym kupującym decyzji o tym czy metraż mikro-apartamentu zapewnia im komfort życia.

Rozporządzenie powinno regulować kwestie, które dotyczą warunków bezpieczeństwa.Pozytywnie natomiast Związek ocenia działania ministerstwa zmierzające do wykreślenia części nieżyciowych przepisów.                                                                                                                       

Źródło: PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×