Tu jesteś:

PPP za kilkadziesiąt miliardów

Senat przyjął ustawę, która ma rozruszać polski rynek partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak szacuje MIiR, w sumie wartość takich umów w projektach inwestycyjnych może sięgać nawet 50 miliardów złotych.

Projekt Ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw zawiera rozwiązania, które ułatwią realizację inwestycji w formule PPP.

Według danych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na koniec 2017 roku instytucje publiczne w Polsce realizowały 117 inwestycji w formule PPP. Wartość tych przedsięwzięć to 5,6 miliarda złotych. Zdecydowana większość z nich to projekty samorządowe. Rząd uruchomił tylko jedną inwestycję, która dotyczy budowy i utrzymania budynku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu o wartości nakładów inwestycyjnych 52 miliony złotych. Trwają prace analityczne dotyczące kolejnych rządowych projektów PPP.

MIiR wskazuje, że problemem jest skuteczność postępowań, gdyż tylko 25 proc. postępowań kończy się podpisaniem umowy z partnerem prywatnym.

-Polski rynek partnerstwa publiczno-prywatnego wciąż raczkuje w porównaniu z rynkami krajów zachodniej Europy, na przykład Francji czy Wielkiej Brytanii. A szkoda, bo PPP to podwójna korzyść dla instytucji publicznych. Po pierwsze, umożliwia zaangażowanie kapitału prywatnego w inwestycje publiczne i niejednokrotnie bez powiększania długu. Po drugie, pozwala skorzystać z wiedzy i doświadczenia biznesu- – mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Nowe prawo ma zwiększyć udział kapitału prywatnego w finansowaniu inwestycji publicznych. Według danych MIiR, rząd i samorządy chcą realizować w tej formule inwestycje warte ponad 50 miliardów złotych.

MIiR wzmocni swoją pozycję, jako centralna jednostka odpowiedzialna za politykę państwa w dziedzinie PPP. Dzięki temu zyskuje umocowanie ustawowe między innymi do prowadzenia monitoringu rynku, wspierania konkretnych inwestycji czy opracowywania wzorcowej dokumentacji.

Każda inwestycja finansowana z budżetu państwa kwotą wysokości 300 milionów złotych będzie musiała uzyskać opinię MIiR o tym, czy najlepszą formą finansowania nie jest jednak PPP. Będzie to tak zwany test PPP. Opinia  taka nie dotyczy projektów współfinansowanych z funduszy Unijnych;

Każdy podmiot publiczny będzie mógł zwrócić się do MIiR o opinię czy zastosowanie formuły PPP w przypadku jego inwestycji ma sens. Taka opinia będzie dla niego niewiążąca, ale ma być istotnym wsparciem w procesie przygotowania projektu PPP.

Ustawa zawiera wiele uproszczeń z różnych dziedzin prawa, które ułatwią prowadzenie inwestycji.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×