Tu jesteś:

PKP zagospodaruje komercyjnie grunty po Muzeum Kolejnictwa, C&W będzie doradzać

Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP SA

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield wygrała przetarg zorganizowany przez PKP na doradztwo biznesowe w procesie zagospodarowania nieruchomości przy ul. Towarowej 1 w Warszawie. To teren byłego dworca Warszawa Główna wraz z przyległymi gruntami, który obecnie zajmuje Muzeum Kolejnictwa.

– Przyjęta przez Zarząd PKP strategia zakłada istotną poprawę zarządzania nieruchomościami. Tereny wokół dworca Warszawa Główna mają ogromny potencjał, który do tej pory nie był wykorzystywany. Najwyższy czas, żeby to zmienić  – zapowiada Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A. 

Nieruchomość o powierzchni 10 ha jest położona niemal w ścisłym centrum stolicy, przy Placu Zawiszy. Od prawie 40 lat mieści się tu trochę przestarzała siedziba Muzeum Kolejnictwa. Spółka PKP chce przenieść placówkę do innej lokalizacji, a działkę przy Towarowej  zagospodarować komercyjnie lub sprzedać. – Bardzo nam zależy na Muzeum Kolejnictwa, ale niekoniecznie w tej lokalizacji. Złożyliśmy zastępcze propozycje, jesteśmy w sporach sądowych. Otrzymaliśmy wyrok pierwszej instancji na naszą korzyść, ale ponieważ jesteśmy spółką kolejową, to zależy nam, żeby się z muzeum dogadać. Co do terenów, zaczęliśmy na razie zupełnie niezobowiązujące rozmowy i część deweloperów jest zdania, że najlepsze będzie centrum handlowe (…) – mówił miesiąc temu Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP SA, w wywiadzie dla THE CITY.

Muzeum odrzuciło już kilka propozycji zastępczej siedziby, m.in. w Radomiu. W kwietniu Sąd Okręgowy w Warszawie wydał placówce nakaz eksmisji. W ciągu roku od dnia uprawomocnienia się wyroku ma ona przekazać zajmowane nieruchomości przy Towarowej. Wyrok  nie jest jednak prawomocny, a muzeum złożyło w połowie maja apelację.

PKP nie zamierza jednak czekać na rozstrzygnięcie. Kolejarze wybrali w przetargu doradcę biznesowego, który będzie doradzać spółce odnośnie potencjalnych możliwości wykorzystania gruntów przy u. Towarowej 1. – Działka o powierzchni ok. 10 ha położona jest w bardzo atrakcyjnej lokalizacji w ścisłym centrum Warszawy. Teren może być zagospodarowany pod budowę nieruchomości komercyjnych różnego rodzaju, w tym budynków o charakterze biurowym, handlowym i mieszkaniowym – mówi Izabela Mucha, dyrektor Działu Wycen i Doradztwa firmy Cushman & Wakefield, która wygrała postępowanie.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×