Tu jesteś:

PHN chce do 2023 roku zwiększyć aktywa o 75 proc.

PHN stawia sobie za cel zwiększenie do 2023 roku wartości aktywów netto spółki o blisko 75 proc., z czego – jak zadeklarowano – ponad połowa mogłaby być wypłacona w formie dywidendy.

Zapowiedziano dalszą poprawę jakość portfela oraz skuteczności zarządzania aktywami, które będą stanowiły bazę wzrostu zysków kapitałowych dla akcjonariuszy. Do końca 2015 PHN chce zakończyć proces restrukturyzacji, a do 2023 – przebudowę portfela inwestycyjnego.

W rezultacie realizacji swej strategii PHN planuje do 2023 roku m.in. zwiększenie wartości portfela nieruchomości z 2 do 5,7 mld zł, co oznacza wzrost o 185 proc. Zamierza też podnieść dochodowość portfela nieruchomości (yield) do poziomu 6 proc, a poziom finansowania zewnętrznego LTV zwiększyć do ok. 50 proc.

Spółka zapowiada, że większość jej portfela nieruchomości stanowić będą powierzchnie biurowe. Planuje też inwestycje w nieruchomości handlowe oraz działalność deweloperską i udział w inwestycjach logistycznych z międzynarodowymi partnerami.

W tym celu – jak poinformowano – rozpoczęto proces akwizycji nowoczesnych powierzchni biurowych, generujących przychody z najmu. Trwa też analiza ponad 35 nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w Warszawie i głównych miastach regionalnych. Złożone pierwsze oferty i dalsze negocjacje są w toku.

Program inwestycyjny PHN obejmuje 12 projektów komercyjnych, zabudowy działek gruntowych i zastąpieniu istniejących obiektów nowymi projektami inwestycyjnymi. Aktualnie – jak podkreślono – 2 projekty są zakończone, 2 projekty w realizacji, 4 projekty w przygotowaniu oraz 4 projekty planowane. PHN planuje przeznaczyć też ponad 1 mld zł na zakup nowoczesnych powierzchni biurowych generujących przychody z najmu.

PHN poinformował też, że zamierza pozbyć się nieruchomości zbędnych. Program dezinwestycyjny objął 112 nieruchomości o niskiej dochodowości lub niezwiązanych z docelowym profilem działalności grupy, których łączna wartości sięga 770 mln zł .

Z tego sprzedano już 8 nieruchomości za cenę przewyższającą wartość księgową (55 mln zł), do czynnej sprzedaży skierowano 63 nieruchomości (warte 374 mln zł), w trakcie działań optymalizacyjnych i analiz jest 41 nieruchomości (o wartości 339 mln zł).

Źródło: Newseria Inwestor

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×