Tu jesteś:

Nowy fundusz na rynku nieruchomości komercyjnych

Grupa Capital Park utworzyła wraz z Open Finance TFI SA Fundusz Real Estate Income Assets Assets FIZ AN i z sukcesem sprzedała w ofercie prywatnej 85 proc. certyfikatów Funduszu, czyli wszystkie oferowane do sprzedaży. Pozyskana ze sprzedaży certyfikatów kwota to 63,7 mln zł brutto. W najbliższej przyszłości rozpoczęte zostaną działania, których celem będzie doprowadzenie do wprowadzenia certyfikatów do obrotu na GPW.

Fundusz nabył prawa do portfela nieruchomości, który obejmował 39 gotowych i wynajętych nieruchomości generujących stabilne przepływy pieniężne, zlokalizowanych przy głównych ulicach handlowych w Polsce (nieruchomości typu high-street). Wartość księgowa brutto portfela nieruchomości wchodzących w skład Funduszu na dzień 30 czerwca 2013 r. w księgach Capital Park wynosiła 187,2 mln zł.

Real Estate Income Assets Assets FIZ AN to „dywidendowy”, oferujący cykliczne wypłaty dochodów uzyskiwanych z komercyjnego wynajmu nieruchomości znajdujących się w jego portfelu zgodnie z jego statutem.

Dodatkowym źródłem dochodu inwestorów ze wzrostu cen nieruchomości, których Fundusz jest właścicielem, mogą być dochody osiągane ze zbywania nieruchomości przez Fundusz.  Zakładając, że wpływy z najmów osiągane przez Fundusz pozostaną stabilne i kształtować się będą na poziomie nie niższym, niż szacunki przychodów na II półrocze2013 roku generowanych przez portfel umów najmu podpisanych przez Grupę Capital Park dotyczących nieruchomości zarządzanych obecnie przez Fundusz oraz przyjmując wycenę certyfikatów Funduszu ogółem na poziomie z daty sprzedaży 85 proc. certyfikatów przez grupę Capital Park, Fundusz może zapewnić uzyskanie cyklicznych i stabilnych dochodów na poziomie około 7-8 proc. rocznie.

Fundusz nie podejmuje również projektów o wyższym profilu ryzyka - związanych z zakupem działek i budową nieruchomości.

Cena sprzedaży jednego certyfikatu wyniosła ok. 1 848,51 zł, zaś minimalny zapis musiał opiewać na 100 certyfikatów.

Real Estate Income Assets Assets FIZ AN został powołany na czas nieokreślony, Grupa Capital Park będzie właścicielem 15 proc. certyfikatów Funduszu przez co najmniej 3 lata.

Opis portfela nieruchomości

  • Zdywersyfikowany portfel nieruchomości składający się z 39 gotowych, wynajętych i generujących stabilne przychody z najmu nieruchomości handlowo-usługowych w 26 miastach w Polsce. Nieruchomości portfelowe to obiekty typu high-street zlokalizowane w atrakcyjnych lokalizacjach przy głównych ulicach miast.
  • Łączna powierzchnia nieruchomości wchodzących w skład portfela wyniosła 14.956 tys. mkw.
  • Wartość księgowa brutto portfela nieruchomości wchodzących w skład Funduszu na dzień 30 czerwca 2013 r. w księgach Capital Park wynosiła 187,2 mln zł.  W księgach Funduszu część nieruchomości objęta jest umowami typu lease-back.
  • Umowy najmu nieruchomości zawarte są z renomowanymi najemcami i indeksowane o inflację. Przykładowi najemcy to m.in.: Rossmann, CCC, Żabka, BZ WBK, Raiffeisen Polbank, Bank Millennium, Alior Bank, MultiBank.
  • Portfel nieruchomości Funduszu zarządzany jest przez spółkę CP Management Sp. z o.o., która należy do Grupy Capital Park
  • Portfel będzie stale rozwijany poprzez sprzedaż najmniej rentownych nieruchomości i zakup nowych, bardziej atrakcyjnych projektów finansowanych z nadwyżek finansowych.
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×