Tu jesteś:

Nowelizacja LEED a rynek pracy w nieruchomościach

Mark Twomey, Tara HR Consultants

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zmianach jakie Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (US Green Building Council) wprowadziło właśnie w systemie certyfikacji LEED. Nowa norma nosząca nazwę LEED v4 wejdzie w życie już w listopadzie 2013 roku. Mark Twomey, rekruter rynku nieruchomości, partner zarządzający Tara HR Consultants komentuje na ile zmiany te wpłyną na rynek pracy w obszarze budownictwa ekologicznego w Polsce.

– Obecnie w naszym kraju jest około 50 ekspertów posiadających uprawnienia LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) i jest to bardzo wąski obszar rynku pracy. Znaczna część specjalistów skupiona jest w dwóch firmach: Skanska Development oraz Jones Lang Lasalle. Pozostali zatrudnieni są w firmach inżynieryjno-konsultingowych, architektonicznych, a także w innych firmach deweloperskich oraz agencjach. W większości przypadków to z inicjatywy pracodawcy wybrani pracownicy zostali przeszkoleni w systemie LEED, który jest obecnie najpopularniejszym obok BREEAM systemem eko certyfikacji w Polsce. W zapisach LEED v4 pojawia się kilka ważnych zmian i nowości, które wzbudziły sporo kontrowersji. Z tego powodu, aż do końca maja 2015 r. wprowadzono okres przejściowy, w którym będzie możliwość certyfikowania budynków w obecnej wersji LEED 2009 lub w nowej LEED v4.
Spodziewam się, że mimo sporych kontrowersji wokół nowelizacji LEED, rynek bardzo dobrze poradzi sobie z tymi zmianami. Pójdą one w kierunku podniesienia kwalifikacji już zatrudnionych pracowników, zamiast poszukiwania nowych kadr.– ocenia Mark Twomey.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×