Tu jesteś:

Nowe uzdrowisko na Warmii i Mazurach?

Coraz bliżej uzyskania statusu uzdrowiska jest Frombork. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie pozytywnie zaopiniowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu – czytamy w portalu Gazeta.pl.

Obecnie jedynym ośrodkiem na Warmii i Mazurach posiadającym status uzdrowiska jest Gołdap. Miejscowość uzyskała go w 2000 roku. W Gołdapi leczone są m.in. schorzenia narządów ruchu, reumatyczne, stanów pourazowych oraz niektórych chorób układu oddechowego i nerwowego.

Drugim miastem w regionie, który ma szansę na zostanie uzdrowiskiem, jest Frombork. Władze miasta chcą do celów leczniczych wykorzystywać m.in. wody termalne.

Przychylni temu pomysłowi są członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, którzy w środę pozytywnie zaopiniowali rozporządzenie Rady Ministrów. - Oprócz Fromborka zgodę o starania na przyznanie takiego statusu dostały także pobliskie sołectwa Bogdany i Ronin - mówi marszałek Jacek Protas, który jest członkiem Komisji Wspólnej. - To ważna decyzja z punktu widzenia całego regionu, dlatego że rozszerzanie funkcji uzdrowiskowej najcenniejszych klimatycznie obszarów jest jednym z celów naszej strategii rozwoju.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami status uzdrowiska można uzyskać decyzją Rady Ministrów na wniosek ministra zdrowia. Wniosek do ministerstwa w sprawie potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze obejmującym Frombork i okolice burmistrz tego miasta złożył już w marcu 2013 roku. Ministerstwo przychyliło się do tego wniosku i uznało, że warunki środowiskowe, występujące naturalne surowce i klimat po wybudowaniu zakładów leczniczych gwarantują możliwość prowadzenia leczenia, tym samym umożliwiają ubieganie się w przyszłości o status uzdrowiska – czytamy w portalu Gazeta.pl.

Gminie zależy na lecznictwie chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, a także naczyń obwodowych i układu nerwowego.

Źródło: Gazeta.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×