Tu jesteś:

Nowe apartamenty powstaną w zrujnowanej kamienicy w Gdańsku

Przedsiębiorstwo Budowlane Górski rozpoczęło renowację kamienicy przy ul. Tobiasza nieopodal Targu Rybnego w Gdańsku. W zrujnowanym obiekcie, skąd ostatni mieszkańcy wyprowadzili się blisko dekadę temu, powstaną luksusowe apartamenty. Właśnie rusza ich sprzedaż informuje Gazeta Trójmiejska.

Wybudowany na przełomie XIX i XX wieku budynek znajduje się niecałe 200 metrów od Rybackiego Pobrzeża i Motławy. Ceglaną kamienicę widoczną od Podwala Staromiejskiego od strony podwórka przy ul. Tobiasza podpierają drewniane belki. Zabezpieczony w ten sposób zabytek grozi zawaleniem niemal od 10 lat.

W październiku 2004 r. wyprowadzili się z niego ostatni mieszkańcy. Potem miasto wielokrotnie podejmowało próbę sprzedaży działki wraz z kamienicą. Pierwszy przetarg odbył się w marcu 2005 r. Jednak cena wywoławcza - prawie 1,5 mln zł - skutecznie odstraszyła potencjalnych nabywców. Tak samo było w dwóch kolejnych podejściach. W grudniu tego samego roku, przy czwartej próbie, cena wywoławcza spadła do 884 tys. zł podaje Gazeta.

 Ostatecznie na początku 2006 r. kamienica trafiła w ręce Hiszpanów z firmy Martinsa Grupo Inmobiliario, którzy zapowiadali, że zmieni swoje oblicze już w drugiej połowie 2007 r. Miały tam powstać mieszkania i lokale usługowe na parterze. Gmina sprzedała deweloperowi trzyklatkowy gmach za 1,1 mln zł, a grunt oddała w wieczyste użytkowanie na 99 lat.MGI w sierpniu 2005 r. kupiła za 17 mln zł również grunty o powierzchni siedmiu tysięcy metrów kwadratowych na Wyspie Spichrzów. Jak pokazał czas, ani w jednym, ani w drugim miejscu nie zrealizowała żadnej inwestycji.

 Teraz właścicielem kamienicy przy Tobiasza 6, 7, 8 jest Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. Deweloper rozpoczął kilka miesięcy temu przebudowę budynku w oparciu o istniejącą konstrukcję i mury.

 - Wewnątrz znajdzie się 14 ekskluzywnych apartamentów o powierzchni od 83 do ponad 100 metrów kwadratowych - zdradza w rozmowie z Gazetą Katarzyna Sasiak dyrektor ds. inwestycji Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski. - Całość będzie gotowa w drugim kwartale przyszłego roku. Od poniedziałku ruszamy ze sprzedażą.

Źródło: Gazeta Trójmiasto

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×