Tu jesteś:

Nieruchomości i budownictwo pod lupą

Joanna Kowalczyk, Team Leader, Property&Construction Spring Professional

Rok 2016 okazał się dużym zaskoczeniem dla sektora budowlanego. Branża oczekiwała ogłoszenia przetargów, na początku 2016 i szczytu prac na przełomie 2017 i 2018 roku. Wygląda na to, że przypadnie on na lata 2018 i 2019, a może nawet 2019 i 2020. Opóźnienie zaowocowało falą zwolnień grupowych oraz korektą planów zatrudnienia. 

Jak podkreśla Joanna Kowalczyk (Team Leader, Property&Construction) - bardzo dobrze za to radzi sobie segment budownictwa ogólnego, który opiera się na kontraktach od prywatnych inwestorów, zarówno na rynku komercyjnym jak i mieszkaniowym, które osiągnęły znaczący wzrost względem 2015 roku. Duża ilość inwestycji w tym obszarze generowała wzrost samego zatrudnienia i ruchy na poziomie kadry kierowniczej. Taka sytuacja powinna się także utrzymać w 2017 r.

Ze względu na długofalowe trendy, zwiększyło się zapotrzebowanie na kadrę związaną z rynkiem nieruchomości mieszkaniowych. Poszukiwani są pracownicy od sprzedawców do dyrektorów. Takie zjawisko utrzyma się w następnych kilkunastu miesiącach. Wyzwaniem dla wielu pracodawców jest znalezienie kadry wyspecjalizowanej w danym sektorze. Na tak konkurencyjnym rynku konieczne staje się pozyskiwanie pracowników ze specjalistyczną, branżową wiedzą – tłumaczy Joanna Kowalczyk.

Na najlepsze zarobki w branży developerskiej mogą liczyć członkowie rad nadzorczych, których wynagrodzenia wahają się od 25 tys. brutto do 50 tys. brutto. Są to zdecydowanie najlepiej zarabiający pracownicy tego sektora.

Atrakcyjne uposażenie otrzymuje także kierownik kontraktu, który za miesiąc pracy może liczyć na od 15 do 30 tys. złotych brutto. Podobnie kształtują się wynagrodzenia na stanowiskach technical director, asset manager oraz development manager z branży nieruchomości. Górny limit ich zarobków to 25 tys. złotych, a minimalnie mogą liczyć na, odpowiednio, 18, 15 i 14 tys. złotych brutto.

Względy finansowe są bardzo ważne, ale pracownicy bardzo dużą uwagę zwracają na renomę firmy i perspektywy rozwoju. Coraz częściej biorą także pod uwagę elastyczne godziny pracy, czy przyjemne środowisko pracy. Dlatego firmy przenoszą swoje biura do bardziej atrakcyjnych dzielnic (tak zrobiła Aviva), i projektują powierzchnie biurowe oparte o nowe strategie przyjaznego środowiska pracy (tak jak to zrobiło JLL).

Pomimo pojawiających się zmian, które działają negatywnie na nieruchomościowy biznes, jak nowa ustawa ograniczająca dostęp do ziemi, perspektywy dla branży są nadal optymistyczne. Jak podają eksperci jest wiele nowych obszarów, które branża może jeszcze zagospodarować. Są nimi mi.in projekty PPP, służba zdrowia, akademiki czy domy dla seniorów.

Wynikające stąd wnioski są związane z raportem płacowym opracowanym przez Spring Poland: 

http://springpoland.com/reports/

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×