Tu jesteś:

Niemieckie i austriackie fundusze inwestycyjne szczególnie aktywne w Polsce

Według najnowszego raportu Savills analizującego rynek inwestycyjny w Polsce, aktywność inwestorów w 2013 r. była najwyższa od 2006 r., co przełożyło się na wolumen inwestycji o wartości €3,3 mld, około 21 proc. więcej niż w 2012 r. Najwyższą aktywność odnotowano w sektorze nieruchomości handlowych, którego udział w całkowitym wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł 43 proc. Transakcje z sektora nieruchomości biurowych stanowiły 36 proc. całkowitego wolumenu, nieruchomości magazynowych 18 proc., a pozostałe 3 proc. dotyczyło sektora hotelowego.

Michał Ćwikliński, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego w Savills Polska, mówi: “Udział inwestorów zagranicznych stanowił ponad 90 proc. zeszłorocznego wolumenu transakcji, z czego ponad połowa to transakcje niemieckich i austriackich funduszy inwestycyjnych.”

Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości podaje, że największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się najlepsze nieruchomości, w szczególności wiodące regionalne centra handlowe. Wśród nieruchomości biurowych powodzeniem cieszyły się tradycyjnie budynki zlokalizowane w centrum Warszawy. Popyt na nieruchomości biurowe zlokalizowane w Warszawie poza centrum był w zeszłym roku nieco niższy. Inwestorzy wykazywali za to więcej zainteresowania powierzchniami biurowymi na rynkach regionalnych.

Mark Freeman, dyrektor Działu Wycen i Doradztwa w Savills Polska, dodaje: „Zainteresowanie inwestorów wiodącymi rynkami regionalnymi rośnie na skutek dynamicznego wzrostu sektora usług dla biznesu w Polsce, który jest jednym z głównych źródeł popytu najemców.”

Wysoką aktywność inwestycyjną można było obserwować również w sektorze magazynowym, w którym suma transakcji inwestycyjnych przekroczyła w zeszłym roku €600 mln. Oprócz transakcji zakupu kilku dużych portfolio nieruchomości magazynowych, które to dominowały w zeszłym roku, inwestorzy coraz chętniej kupują nieruchomości magazynowe wynajęte w całości jednemu najemcy w oparciu o wieloletnią umową najmu.

Według analityków Savills, stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości biurowych pozostają stabilne na poziomie 6.00 proc. dla Warszawy (centrum) oraz 7.50 proc.-7.75 proc. dla wiodących miast regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań). Stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości handlowych kształtują się na poziomie 5.75 proc. dla najlepszych centrów handlowych w Warszawie i 6.00 proc. dla najlepszych centrów w miastach regionalnych. Dla nieruchomości magazynowych, stopy zwrotu kształtowały się na poziomie 7.50 proc. dla nowoczesnych obiektów wynajętych w całości jednemu najemcy na długi okres czasu oraz około 8.25 proc. dla parków magazynowych wynajmowanych wielu najemcom.

Savills przewiduje, że aktywność inwestycyjna pozostanie na wysokim poziomie w 2014 r., a wolumen transakcji inwestycyjnych osiągnie zbliżony poziom do zeszłorocznego i może wynieść w przybliżeniu €2.9 - €3.3 mld. Wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku biurowym może osiągnąć 50-60 proc. całego wolumenu, t.j. ponad €1.66 mld. Oczekujemy także, że zainteresowanie ze strony inwestorów na rynku nieruchomości magazynowych utrzyma się, z przewagą transakcji zakupu dużych portfolio nieruchomości oraz obiektów wynajętych w całości jednemu najemcy na długi okres czasu.

Michał Stępień, starszy konsultant w Dziale Badań i Doradztwa Savills, dodaje: „Spodziewamy się, że w tym roku transakcje nieruchomościami biurowymi zdominują rynek inwestycyjny, a aktywność deweloperów będzie jeszcze wyższa na rynkach regionalnych i znacznie wzrośnie w Warszawie w lokalizacjach poza centrum, w szczególności na Mokotowie. Wierzymy, że na rynku jest wciąż wystarczająco dużo atrakcyjnych nieruchomości, które zaspokoją popyt inwestorów, zarówno na rynku najlepszych, jak i drugorzędnych nieruchomości.”

 Savills_Market_in_Minutes_Poland_Investment_Feb_2014 [227,00 kB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×