Tu jesteś:

Nałęczów przestanie być uzdrowiskiem przez brak obwodnicy?

Nałęczów obok Krasnobrodu to jedno z dwóch uzdrowisk w województwie Lubelskim. Miasto o każdej porze roku jest zapełnione kuracjuszami. Jeśli jednak w ciągu najbliższych lat nie powstanie obwodnica o statusie uzdrowiska będzie można zapomnieć – informuje Gazeta Lublin.

15-kilometrowa obwodnica według planów sprzed dziewięciu lat rozpoczynałaby się w miejscowości Sadurki i przebiegała po północnej stronie miasta aż do Celejowa. Jeszcze w 2004 roku sejmik województwa podjął uchwałę zobowiązującą marszałka do rozpoczęcia prac nad budową obwodnicy. Wydawało się, że w 2009 r. coś się ruszy - były szanse na pieniądze unijne, ale nic się nie stało.

Koszt budowy obwodnicy szacowany jest na 250-300 mln zł. Tylko pierwszy etap budowy może kosztować 80 milionów. Od lat województwa na to nie stać.

A sprawa jest pilna. W 2009 r. Ministerstwo Zdrowia negatywnie oceniało klimat akustyczny Nałęczowa. Trzeba wyprowadzić ruch tranzytowy w z miasta. Wówczas Nałęczów warunkowo utrzymał jeszcze statut uzdrowiska. Na 10 lat – donosi Gazeta Lublin.

Obecnie władze województwa przygotowały nową wersję przebiegu trasy od strony Lublina. Omijałaby szczególnie chronione tereny, nie trzeba by budować drogich estakad i w sumie pierwszy etap inwestycji mógłby kosztować maksymalnie 40 ml zł.

Źródło: Gazeta Lublin

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×