Tu jesteś:

Nad ranem rozpoczęło się wyburzanie dworca PKP w Sopocie

W czwartek, o 8 rano rozpoczęło się wyburzanie dworca  w Sopocie. Tym samym parterowy budynek kończy swój żywot po ponad 40 latach istnienia. W 2014 r. jego miejsce zajmie nowoczesny kompleks, tzw. „nowe centrum Sopotu”.

Prace rozbiórkowe, które pierwotnie miały zacząć się jeszcze w kwietniu, a potem w czerwcu, potrwają w sumie ok. dwóch tygodni. – Burzenie samego budynku dworca zajmie dwa dni, a trzy uprzątnięcie terenu. Oprócz tego zburzony zostanie także sąsiadujący z nim budynek hotelowo-techniczny – mówi Michał Żabik, kierownik projektu z Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej, która realizuje całe przedsięwzięcie – Dłużej, bo około dwóch tygodni, potrwa rozbieranie cegła po cegle zabytkowej bagażowni, która po wybudowaniu podziemnego parkingu zostanie odtworzona w tym samym miejscu.

W piątek rozpocznie się budowa pierwszego budynku nowego kompleksu dworcowo-biurowego. Najszybciej będzie powstawać galeria handlowo-usługowa. Jako drugi w kolejności zacznie powstawać budynek samego dworca. Cała inwestycja, realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, ma być ukończona do końca 2014 r.

Na terenie o pow. 17 tys. mkw. przy dworcu w Sopocie ma powstać nowy kompleks, w którym oprócz dworca będą także hotel i parkingi. Ma też zostać przebudowany układ komunikacyjny - zaplanowano modernizację ul.Kościuszki i sprowadzenie ruchu kołowego w pobliżu dworca pod ziemię. Powierzchnia całkowita kompleksu ma wynieść ok. 24 tys. mkw., z czego na funkcję dworcową będzie przekazane ok. 300-500 mkw. Powstanie dwupoziomowy plac miejski połączony z deptakiem Monciak, podziemny parking na 250 samochodów i galeria handlowa. Stary budynek dworca zostanie całkowicie rozebrany, a nowy, podziemny powstanie kilkadziesiąt metrów dalej. Na miejscu istniejącego dworca pojawią się pawilony handlowe i usługowe. Inwestycja pochłonie w sumie ok. 100 mln zł, z czego 41 mln zł wyniesie unijna dotacja z funduszu Jessica.

Źródło: GW Trójmiasto

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×