Tu jesteś:

Na rynkach nieruchomości może ponownie formować się bańka spekulacyjna

Na rynkach nieruchomości w wielu krajach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, może ponownie formować się bańka spekulacyjna – ocenił Robert Shiller, tegoroczny laureat Nagrody Nobla z ekonomii.

Profesor Uniwersytetu Yale Robert Shiller wraz z profesorami Uniwersytetu Chicagowskiego Eugene Famą oraz Larsem Peterem Hansenem zostali w poniedziałek laureatami nagrody Nobla z dziedziny ekonomii za badania i analizy nad wycenami aktywów.

– Kryzys finansowy, z jakim zmagamy się od pięciu lat, ujawnił nasz brak zrozumienia w jaki sposób zmieniają się ceny aktywów – powiedział Shiller po ogłoszeniu werdyktu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

W 2005 r. przed wybuchem kryzysu subprime, Shiller ostrzegał, że ceny amerykańskich nieruchomości mogą rosnąć zbyt szybko. Shiller współtworzył w tym czasie wpływowy wśród inwestorów indeks cen nieruchomości w USA S&P Case/Shiller.

Od jakiegoś czasu noblista ostrzega przed ponownym formowaniem się bańki na amerykańskim rynku nieruchomości.

– Ceny wzrosły w ostatnim roku o 12 proc. Jest to bardzo szybki wzrost i uważam, że wynika on częściowo z polityki Rezerwy Federalnej. Gdy ceny aktywów zmierzają w kierunku, który jest sprzeczny z fundamentami powinien być to sygnał alarmowy. Nastawienie w polityce władz monetarnych powinno być takie, aby nie prowadziło do ekstremalnych ruchów cen aktywów – powiedział Shiller.

W ocenie świeżo upieczonego noblisty również między innymi Chiny, Brazylia, Indie, Australia, Norwegia oraz Belgia należą do krajów, w których ceny nieruchomości rosną niepokojąco szybko.

– Jest wiele krajów, w których wydaje się, że formują się bańki – powiedział Shiller.

Noblista ocenił, że możliwe powstawanie bańki na rynku nieruchomości nie jest bezpośrednim rezultatem polityki banku centralnego. Jest raczej wynikiem bardziej spekulacyjnego nastawiania inwestorów i polityka monetarna nie może być lekarstwem na wszystkie problemy.

Źródło: PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×