Tu jesteś:

Na euro jeszcze za wcześnie, ale Polska zaczyna przygotowania

Temat przystąpienia Polski do strefy euro jest obecnie kwestią przedwczesną, choć polska gospodarka stale przygotowuje się do akcesji - ocenia Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze.

"Myślę, że to jest przedwczesne (temat wejścia do strefy euro - PAP). Natomiast niewątpliwie cały ten kryzys to jest test dla Unii Europejskiej (...). Marek Belka mówi: wstąpienie do euro, oprócz wielu elementów analizy ekonomicznej, jest decyzją polityczną. To jest oczywistość" - powiedział w środę Bielecki w programie III Polskiego Radia.

"Polska gospodarka cały czas przygotowuje się do wejścia do strefy euro (...). Decyzja wymaga debaty konstytucyjnej, to nie jest kwestia do rozwiązania w najbliższych miesiącach czy nawet latach. W sensie takiej gotowości naszej gospodarki jestem wielkim optymistą. Myślę, że w 2015 roku Polska będzie w takiej kondycji, że będzie przebijała wiele krajów członkowskich strefy euro" - dodał.

W poniedziałek prezes NBP Marek Belka ocenił, że kryzys na Ukrainie może skłaniać do tego, aby przemyśleć kwestię członkostwa Polski w strefie euro. Dodał, że sytuacja na wschodzie Europy nie pomaga w prowadzeniu stabilnej i bezpiecznej polityki gospodarczej, w tym polityki pieniężnej.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×