Tu jesteś:

NBP ostrzega przed funduszami REIT

NBP ostrzega, że wejście w życie ustawy o funduszach REIT może spowodować upadek systemu bankowego i drobnych inwestorów.

Ustawa  wprowadzająca  do polskiego prawa  fundusze Real Estate Investment Trust-  spółkach-wynajmu nieruchomości (REIT)  miałaby zacząć obowiązywać od początku 2018 roku. Krytycznie do pomysłu uruchomienia w Polsce REIT-ów odniósł się  prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, w swoim  piśmie do Ministerstwa Finansów. Według NBP, wprowadzenie regulacji w nieodpowiednim momencie przyspieszało i wzmacniało kryzysy na rynku nieruchomości.

Od wielu lat na rynku nieruchomości handlowo-usługowych, a zwłaszcza na  warszawskim rynku biurowym, rośnie nierównowaga wywołana m.in. przez  niskie stopy procentowe i ekspansję zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Zagraniczni inwestorzy, kupujący najlepsze obiekty stosują w nich dumpingowe czynsze, co przekłada się na problemy ze znalezieniem najemców w obiektach o niższym standardzie. Zdaniem banku centralnego to właśnie one trafią do polskich REIT-ów. Bank Centralny obawia się,  że  polscy emeryci i drobni inwestorzy kupią nierentowne nieruchomości ponosząc straty i będą oczekiwać odszkodowań z budżetu.

NBP sprzeciwia się także proponowanemu dla polskich REIT-ów mechanizmowi podatkowemu. Projekt  ustawy zakłada zniesienie tzw. podatku Belki od dywidend wypłacanych przez REIT i transfer zysków do akcjonariuszy Fundusz REIT musiałby jednak z godnie z prawem jednak płacić 8,5 proc. od  całości dochodów z najmu-  bez  odpisów amortyzacyjnych. Prezes NBP podkreśla także brak ustawowej definicji rozproszenia akcjonariatu, co może doprowadzić do tego, że w polskich warunkach REIT-y będą narzędziami optymalizacji podatkowej dla bogaczy.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×