Tu jesteś:

NBP obniża cenę za działkę, na której miał stanąć polski Fort Knox

Fot. Fotolia

Narodowy Bank Polski po raz kolejny wystawił na sprzedaż 28,5 ha działkę w Zegrzu Północnym. Tym razem stawka wywoławcza wynosi nieco ponad 14 mln. To niemal o połowę mniej niż przed rokiem, kiedy NBP żądał za parcelę 25,8 mln zł. Na grunt nie znalazł się jednak chętny.

W tegorocznym przetargu, który wyznaczono na 5 grudnia NBP mocno spuścił z tonu. Chce za grunt nawet mniej niż cena, za którą kupił go przed ponad dekadą od AMW (15,8 mln zł, akt notarialny podpisano 20 grudnia 2002 r.). NBP planował na tym terenie wybudowanie skarbca i centralnego ośrodka komputerowego. W 2007 r. okazało się jednak, że stawki, które zaproponowali wykonawcy robót są około dwukrotnie wyższe niż szacowali bankowcy. W efekcie zdecydowali o pozbyciu się gruntu. Rozpisano kilka przetargów, ale żaden inwestor nie zdecydował się na zakup.

NBP oferuje nieruchomość położoną przy drodze krajowej nr 61, z bezpośrednim dostępem do wód Zalewu Zegrzyńskiego. Twierdza Zegrze, której część sprzedaje NBP, powstała w latach 1893-1897, a w latach 1906-1908 poddana była modernizacji. Po II wojnie światowej dokonano modernizacji fortu dla potrzeb wojska. Dobudowano również kilka budynków. Właścicielem gruntu oraz budowli jest Narodowy Bank Polski. 
Obszar, na którym znajduje się działka jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teren znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej Umocnienia Dużego Twierdzy Zegrze. W obrębie strefy wszelkie działania inwestycyjne należy uzgadniać z wojewódzkim konserwatorem zabytków lub odpowiednio uzyskać pozwolenie Przeznaczenie podstawowe terenu to usługi turystyczne, usługi administracji, bankowości, kultury. Dopuszcza się adaptację istniejącej historycznej zabudowy oraz lokalizację nowych budynków w obrębie dziedzińców.

Zainteresowani nieruchomością powinni wpłacić nieco ponad 702 tys. zł wadium do 2 grudnia, a oferty pisemne zakupu należy składać do 5 grudnia.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×