Tu jesteś:

Mundial za pasem, CBRE bierze na celownik Sao Paulo i Warszawę

W momencie, gdy uwaga wszystkich polskich kibiców skoncentrowana jest na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, rozgrywających się w Brazylii, firma doradcza CBRE zaprezentowała jako ciekawostkę raport porównujący rynek nieruchomości komercyjnych Warszawy i brazylijskiego Sao Paulo.

Pod względem liczby ludności, Sao Paulo znajduje się pośród 10 największych miast na świecie. Pozycja na liście zmienia się zależnie od wariantów klasyfikacji, ale przyjmuje się, że populacja miasta (aglomeracja liczy ok. 21 mln.) wynosi prawie 12 mln paulistanos, jak nazywa się mieszkańców miasta. Sao Paulo jest zatem ok. 6,5 razy większe niż Warszawa, której ludność szacowana jest na ok 1,8 mln. Dla porównania, Warszawa posiada 36 centrów handlowych o łącznej powierzchni 1 124 015 mkw., podczas gdy Sao Paulo dysponuje 55 centrami handlowymi o całkowitej powierzchni 1 803 800 mkw. Jeśli chodzi o nowoczesną przestrzeń biurową, zasoby Warszawy wynoszą ok. 4,2 mln mkw. wobec 13 mln mkw. w Sao Paulo. Interesująco wypada porównanie stawek czynszu w segmencie biurowym - podczas gdy w stolicy Polski najwyższe czynsze osiągają 25-26 Euro/mkw., w największym mieście Brazylii dochodzą do 45-60 Euro za mkw.

 CBRE_Warszawa_vs._Sao_Paulo_12.06.2014_PL [2,74 MB]

Brazylia rozwija się obecnie szybciej niż Polska. Wzrost PKB w 2013 r. wyniósł 2,3 proc. w wobec 1,5 proc. Polski. Jednak, jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie wypadamy znacznie lepiej - w 2013 r. przeciętny Polak zarabiał średnio 930 Euro miesięcznie wobec 590 Euro Brazylijczyka. W samym Sao Paulo więcej mieszkańców niż w Warszawie pozostaje bez pracy – bezrobocie wynosi tam 6 proc., czyli jest o 1,2 punktu procentowego wyższe niż stolicy Polski.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×