Tu jesteś:

Motoryzacja inwestuje w logistykę

Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Savills, szybki rozwój  sektora motoryzacyjnego napędza inwestycje w zaplecze logistyczne.

Jak wynika z raportu firmy doradczej Savills „Automotive: Analiza rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych dla sektora motoryzacyjnego”, prawie co dziesiąta osoba pracująca w przemyśle zatrudniona jest w branży motoryzacyjnej. Szybki rozwój sektora motoryzacyjnego napędza inwestycje w zaplecze logistyczne.

- Motoryzacja jest drugą co do wielkości gałęzią przemysłu w Polsce. Z kolei sektor nieruchomości magazynowych i przemysłowych jest liderem rynku nieruchomości komercyjnych notując największe wzrosty od trzech lat. Dynamiczny rozwój motoryzacji i obiektów logistycznych jest ze sobą ściśle związany. Na rekordowe wyniki nieruchomości magazynowych ogromny wpływ ma oczywiście m.in. branża e-commerce, ale niebagatelna w tym również zasługa sektora motoryzacyjnego, który od zawsze stanowił jeden z fundamentów polskiej gospodarki – mówi Michał Śniadała, dyrektor w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych firmy doradczej Savills.

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że na strukturę tego sektora w coraz większym stopniu składają się nie tylko największe koncerny motoryzacyjne, ale wielu niezależnych producentów części i akcesoriów.

- Nowy samochód składa się w 80proc.z części pochodzących od niezależnych producentów, a tylko w 20proc.z tych, które wytwarzane są bezpośrednio przez koncerny samochodowe. Taka struktura rynku, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego dynamikę rozwoju, wymaga odpowiedniego zaplecza logistycznego i stałych inwestycji w tym zakresie” – mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), które jest partnerem merytorycznym raportu.

Sondaż przeprowadzony przez firmę MotoFocus wśród producentów części wskazuje, że 75proc. z nich zamierza w tym lub 2019 roku powiększyć swoją powierzchnię produkcyjną, magazynową lub biurową.

Według szacunków SDCM łączna powierzchnia centralnych magazynów wykorzystywanych przez kluczowych dystrybutorów części w Polsce wynosi 660 tys. mkw.

Zgodnie z danymi Savills w 2017 r. branża motoryzacyjna wynajęła w Polsce 211 tys. mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej.  Firmy z tego sektora najczęściej decydują się na wynajem magazynów na Górnym Śląsku, w Poznaniu oraz w nowopowstającym hubie magazynowym zlokalizowanym w pobliżu zachodniej granicy Polski . Największą transakcją najmu (32 tys. mkw.) zeszłego roku był magazyn typu BTS dla koncernu BMW, który w Świecku buduje firma Goodman.

Źródło: Savills

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×