Tu jesteś:

Mocne rozpoczęcie roku na polskim rynku transakcji inwestycyjnych

Wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I kw. 2014 r. wyniosła 939 mln euro.

Według szacunków międzynarodowej firmy doradczej JLL, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I kw. 2014 r. wyniosła 939 mln euro. W analizowanym okresie inwestorzy byli najbardziej aktywni w sektorze biurowym, w którym zrealizowano umowy kupna/sprzedaży nieruchomości na łączną kwotę 552 mln euro, na segment handlowy przypadły transakcje o wartości 296 mln euro, a na magazynowy – ponad 91 mln euro.

Największą transakcją w I kw. br. we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych była sprzedaż przez BlackRock flagowego biurowca w Warszawie - Rondo I - do Deutsche Asset & Wealth Management za ok. 300 mln euro. Należy również wspomnieć o zrealizowanej w analizowanym okresie transakcji sprzedaży stołecznego kompleksu biurowego Lipowy Office Park za 108 mln euro (sprzedający – CA IMMO, kupujący – WP Carey).

Sektor handlowy zdominowała transakcja sprzedaży przez Trigranit, Europa Capital oraz PKP centrum handlowego Poznań City Center na rzecz konsorcjum tworzonego przez fundusz Resolution i ECE Fund, za nieujawnioną kwotę. Ponadto, w analizowanym okresie Futureal kupił 50 proc. udziałów w gorzowskiej galerii handlowej Nova Park od Caelum Development, a First Property nabył Galerię Ostrowiec od USS.

Na rynku nieruchomości magazynowych zarejestrowano dwie transakcje, a w obydwu stroną kupującą była firma Hillwood, która przejęła od Standard Life Investments Panattoni Park Wrocław i Panattoni Park Błonie I oraz – od Invesco – Panattoni Park Bielsko-Biała.

Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL, komentuje – Polski rynek inwestycyjny utrzymuje bardzo dobre tempo rozwoju, a nieruchomości komercyjne cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Warto zauważyć, że wolumen umów kupna/sprzedaży na poziomie 939 mln euro w I kw. br. był o 47 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, w którym wartość transakcji zrealizowanych we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych sięgnęła 638 mln euro. Ogólne prognozy na nadchodzące miesiące są bardzo pozytywne. Biorąc pod uwagę zarówno toczące się rozmowy i aktywność inwestorów, jak i obiekty szukające kupców, spodziewamy się, że 2014 r. będzie równie dobry lub nawet lepszy niż 2013 r.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×