Tu jesteś:

Ministerstwo Sprawiedliwości: nie można zarabiać na księgach wieczystych

Odpłatne udostępnianie ksiąg wieczystych przez prywatny portal zarejestrowany na Seszelach narusza prawo – stwierdziło Ministerstwo Sprawiedliwości. O sprawie pisze dzisiejsza Rzeczpospolita.

Zdaniem wiceministra Jacka Gołaczyńskiego na komercyjne wykorzystywanie danych nie pozwala ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Według resortu mogło dojść nawet do przestępstwa, dlatego obecnie przepisy są analizowane i niewykluczone, że sprawa trafi do prokuratury.

Odmiennego zdania jest jednak generalny inspektor danych osobowych oraz prawnicy specjalizujący się w nowych technologiach. Twierdzą, że w prawie jest luka. – Ustawa o księgach wieczystych i hipotece nie reguluje powtórnego wykorzystywania danych zawartych w księgach wieczystych w sposób odmienny niż ustawa o dostępie do informacji publicznej. Sejm dyskutuje obecnie nad określeniem na poziomie ustawowym zasad i trybu przetwarzana informacji, która pochodzi z ksiąg wieczystych – twierdzi w rozmowie z Rzeczpospolitą Wojciech Wiewiórkowski, generalny inspektor danych osobowych.  Skoro odrębnej regulacji nie ma, trudno zarzucić naruszenie firmie z Seszeli, która dane z ksiąg wieczystych wykorzystuje w celach komercyjnych.  GIODO również prowadzi postępowanie w tej sprawie, ale związanie z niedopełnieniem obowiązku informacyjnego.

Według prawnika Grzegorza Sibigi z Instytutu nauk Prawnych PAN spółka miała podstawę prawną do użycia w swojej usłudze informacji publicznej, a jedyne czego można się od niej teoretycznie domagać, to spełnienie kilku warunków licencyjnych – pisze Rz. Zdaniem prawnika spółka z Seszeli korzysta z  jawności ksiąg wieczystych, a to przecież ich podstawowa zasada obowiązująca od 1946 r. Jednak ustawodawca wprowadzając ją tak dawno do obecnych przepisów nie przewidział, że w przyszłości może mieć też inne znaczenie.

Bezpłatnie do ksiąg wieczystych można zajrzeć, korzystając z przeglądarki resortu sprawiedliwości. Umożliwia ona jednak przeglądanie dokumentów, jeżeli zna się ich numer.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×