Tu jesteś:

Meridian Properties chce kupić nieruchomości Bluehouse Capital

Meridian Properties chce przejąć m.in. Autounion – biurowiec zlokalizowany stolicy Bułgarii o pow. 19,5 tys. mkw., biurowce: Olympia Tower, Astoria Business Center i Victoria Center w Bukareszcie, kompleks Business Sofia Park w Bułgarii oraz biurowiec Infopark w stolicy Węgier o pow. 17 tys. mkw. Wśród retail parków, które trafią do port folio spółki będą między innymi Praktiker w Sofii (10 tys. mkw.),  Hradec Kralove (22 tys. mkw.), centrum handlowe w Varnie (16 tys. mkw) i Praktiker Craiova (9,3 tys. mkw).
Na zdjęciu Astoria Business Center w Bukareszcie. Fot. Meridian Properties

Meridian Properties, fundusz, który zapowiedział wejście na warszawską giełdę, ma zamiar przejąć nieruchomości od grupy Bluehouse Capital, inwestującej w Europie Środkowej i na Bałkanach. Później kolej na Polskę.

Wczoraj media obiegła wiadomość o planowanym dużym debiucie na warszawskim parkiecie. Sprawcą poruszenia jest Meridian Properties, fundusz typu REIT zarejestrowany kilka miesięcy temu w Holandii. Z informacji przesłanej do mediów wynika, że zamierza on pozyskać na warszawskiej giełdzie ok. 200 mln euro w drodze oferty publicznej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych i detalicznych w Polsce oraz oferty międzynarodowej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych poza Polską. To dość sporo, zwłaszcza jak na nieznanego szerzej gracza na rynku nieruchomości.

Z naszych ustaleń wynika, że organizacją zarejestrowanego w Holandii Meridian Properties NV zajmują się osoby powiązane z grupą Bluehouse Capital, która od 2004 r. inwestuje w nieruchomości komercyjne na rynkach Czech, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii i Grecji, ale nie jest obecna w Polsce. W sumie portfel grupy to ponad 20 nieruchomości komercyjnych. W radzie dyrektorów funduszu zasiadają m.in. Victor Pisante i Yannis Delikanakis – współzałożyciele Bluehouse. Według nieoficjalnych informacji, docelowo Bluehouse ma przejąć zarządzanie nad Meridian Properties i jego aktywami.

Meridian Properties zamierza zainwestować w 12 nieruchomości Bluehouse Capital w 8 głównych miastach w Bułgarii, Czechach, na Węgrzech i w Rumunii – 6 biurowców oraz 6 obiektów handlowych (retail parki). Wartość rynkowa tych nieruchomości na 31 marca 2013 r. szacowana była na 238,9 mln euro (62 proc. przypada na biurowce, a 38 proc. na obiekty handlowe).
Środki z emisji na warszawskim parkiecie mają być przeznaczone na:
- Zakup powyższych nieruchomości (pierwotny portfel): 106,1 mln euro.
- Częściową spłatę kredytów bankowych związanych z tymi nieruchomościami: 44,3 mln euro.
- Prowizje i koszty związane z przeprowadzeniem oferty: 8,5 mln euro.
- Finansowanie kolejnych akwizycji aktywów nieruchomościowych: 41,1 mln euro (do 2 mln euro środków przeznaczonych na nowe akwizycje może zostać wykorzystane na ogólne koszty korporacyjne).

Fundusz informuje, że głównymi elementami strategii Meridian Properties jest: zapewnienie regularnej redystrybucji zysków do akcjonariuszy i osiąganie zwrotów, indeksowanych wskaźnikiem inflacji i skorygowanych o ryzyko, w oparciu o długoterminowe umowy najmu, zapewniające długoterminową przewidywalność zysków i stały wzrost wartości przy niskim poziomie zadłużenia i bez ryzyk związanych z działalnością deweloperską, takich jak ryzyko nabywania gruntu, lokalizacji, procesów budowy i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń.
Meridian planuje redystrybuować co najmniej 90 proc. środków z działalności operacyjnej (FFO) w formie cokwartalnej dywidendy, jednocześnie utrzymując poziom zadłużenia z docelowym wskaźnikiem LTV na poziomie 35 proc. Zgodnie ze swoją strategią inwestycyjną, po nabyciu pierwotnego portfela, spółka zapowiada poszukiwania dalszych okazji inwestycyjnych wśród nowobudowanych nieruchomości na rynkach wschodzących w Europie, w tym w Polsce. Na celowniku są obiekty nowsze niż 5 lat, zyskowne, ze wskaźnikiem wynajęcia powyżej 95 proc. lub wyższym, średnim ważonym terminem pozostającym do wynajmu 5 lat lub dłuższym i wynajmowanych przez uznanych międzynarodowych najemców instytucjonalnych.
Spółka zapowiada, że nie będzie inwestowała w przedsięwzięcia deweloperskie ani nabywała gruntów oraz nie będzie podejmowała żadnych ryzyk związanych z działalnością deweloperską, takich jak pozyskiwanie lokalizacji, uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń, w tym budowlanych, czy też ryzyk związanych z samym procesem budowy.

Jak poinformował Meridian Properties, wyłącznym globalnym koordynatorem Oferty (Sole Global Coordinator) oraz wyłącznym prowadzącym książkę popytu (Sole Bookrunner) będzie Citi. Erste Bank oraz Raiffeisen będą sprawowały funkcję współmenedżerów oferty (Co-lead Managers). W skład konsorcjum sprzedażowego wejdzie również grecki Alpha Bank.

W materiałach Meridian Properties czytamy, że oferta zostanie przeprowadzona na zasadach typowych dla ofert międzynarodowych i będzie wymagała m.in. uzyskania wszelkich niezbędnych zgód formalnych (w tym zatwierdzenia prospektu przez holenderski AFM i jego paszportowania do polskiego KNF). Oferta nie powoduje żadnych wymogów w zakresie uzyskiwania licencji w Holandii. W związku z powyższym, spółka nie jest przedmiotem nadzoru Holenderskiego Banku Centralnego (De Nederlandsche Bank) ani AFM.  Zakończenie procesu przewidziane jest na połowę lipca 2013 r. Wszystkie szczegóły oferty będą dostępne w prospekcie emisyjnym, który będzie podlegał zatwierdzeniu przez AFM (holenderski odpowiednik KNF) i paszportowaniu do KNF oraz publikacji wraz z niezbędnymi aneksami wymaganymi na gruncie prawa holenderskiego.

Więcej informacji na temat planów funduszu można znaleźć tutaj

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×