Tu jesteś:

Luksusowa kropla wody we Wrocławiu

OVO Wrocław (materiały inwestora; źródło: ovowroclaw.com)

Corian, wynalazek naukowców z USA, pozwoli zrealizować futurystyczną wizję architektów OVO Wrocław - informuje Puls Biznesu.

Choć amerykańscy inżynierowie z DuPonta, którzy wcześniej zasłynęli teflonem i nylonem, wynaleźli corian jeszcze w 1967 r., w budownictwie i architekturze zaczął być wykorzystywany stosunkowo niedawno. Najpierw robiono z niego meble, blaty, umywalki i wanny. Pierwszą budowlą pokrytą w całości corianem był dopiero ukończony w 2007 r. Hotel Seeko’o w Bordeaux we Francji. Materiał, złożony w 1/3 z żywicy akrylowej, a w 2/3 z materiałów naturalnych, w tym wodorotlenku glinu, jest jednorodny, nieporowaty i trwały, łatwy w czyszczeniu, jak i pokrywaniu obrazami. Jego główną zaletą jest jednak możliwość wykonania niewidocznych łączeń, co zdecydowało o wyborze corianu do wykonania całości elewacji powstającego właśnie we Wrocławiu budynku. Mowa o OVO Wrocław — kompleksie mieszkalno-usługowo-biurowym, który ma wyglądać jak 6-piętrowa kropla wody. Będzie to pierwszy w Polsce budynek w całości pokryty corianem, bo choć wynalazek naukowców z DuPonta został dopuszczony do użytku w naszym kraju już w 2012 r., dotychczas wykorzystano go jedynie jako element wykończenia w dwóch realizacjach: na lotnisku w Gdyni i w Domu Mody Klif w Warszawie.

— Naszym zadaniem było zaprojektować budynek, który połączy ze sobą wiele skomplikowanych funkcji. Wygląd OVO Wrocław jest wynikiem tego projektowania — mówi Asaf Gottesman z pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture, który zaprojektował futurystyczny obiekt.

W OVO mają znaleźć się bowiem penthousy, apartamenty, biura, lokale luksusowe, a nawet hotel z basenem i kasyno. Do Polski corian przyjedzie z Turcji i na miejscu będzie obrabiany termicznie. Dopiero w 160 st. C można go dowolnie formować, tworząc elementy o różnym kształcie, które po połączeniu utworzą zaokrągloną elewację mającą przypominać kroplę wody.

— Materiał będzie poddawany termoformowaniu w dwóch płaszczyznach, dzięki temu będzie można uformować bryłę OVO Wrocław i wszystkie jej zaokrąglenia bez widocznych łączeń — wyjaśnia Łukasz Gągało, country manager z DuPont Building Innovations.

W futurystyczny projekt, którego koszt ma wynieść 260 mln zł, zainwestowała spółka Wings Properties, wchodząca w skład grupy Star Group Poland, i na razie nie narzeka na brak zainteresowania klientów lokalami. Mimo luksusowych cen (12-20 tys. zł za mkw.) i początkowego etapu budowy sprzedało się już 60 proc. wszystkich apartamentów, w tym kilka penthousów na 6. piętrze kompleksu.

— Jeden klient wręcz czekał na rozpoczęcie sprzedaży i jako pierwszy rozpoczął z nami rozmowy. Od razu kupił największy penthouse z półokrągłym tarasem o powierzchni 250 mkw. — mówi Ewa Omasta, menedżer ds. sprzedaży i marketingu OVO Wrocław.

Z jej danych wynika, że większość klientów to mieszkańcy Wrocławia lub Dolnego Śląska, choć nie brakuje też obcokrajowców, głównie kadry menedżerskiej polskich przedstawicielstw dużych firm oraz Polonii z USA i Kanady.

Źródło: Puls Biznesu

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×