Tu jesteś:

Łódzki rynek podsumowany

Łódzka Sukcesja

Łódzka Sukcesja

Urząd Miasta Łodzi opublikował raport dotyczący rynku nieruchomości komercyjnych pt. „Łódzki Rynek Nieruchomości 2013”. Raport powstał we współpracy z Colliers International.

Raport prezentuje wyniki badań trzech głównych sektorów nieruchomości komercyjnych: biurowego, handlowego oraz magazynowego. Poszczególne rynki zostały przeanalizowane pod względem istniejącej i planowanej podaży, popytu, stawek czynszów oraz wskaźnika pustostanów. Dane dla Łodzi zostały porównane z innymi miastami regionalnymi. Dokument prezentuje również plany Miasta Łodzi co do dalszego rozwoju tego regionu.

 

 

Na koniec III kw. 2012 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi kształtowała się na poziomie 230 tys. mkw., co czyni miasto jednym z sześciu największych regionalnych rynków biurowych w Polsce. Główne atuty łódzkiego rynku biurowego to dostępność wolnej powierzchni oraz korzystne stawki czynszów. W porównaniu do pozostałych regionalnych rynków biurowych Łódź oferowała najatrakcyjniejsze warunki najmu.

Łódź jest szóstym co do wielkości rynkiem handlowym w Polsce, zbliżonym pod względem podaży do zasobów dostępnych w Krakowie. Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w aglomeracji łódzkiej na koniec III kw. 2012 r. wyniosła nieco ponad 493 tys. mkw. i była zlokalizowana w 13 obiektach. Choć Łódź może się poszczycić dość bogatą bazą handlową, w mieście znajduję się m. in. największe centrum handlowe w Polsce Manufaktura, to aktualnie brakuje tutaj centrum wyprzedażowego. W planach są natomiast kolejne inwestycje handlowe oraz rozbudowy istniejących obiektów.

Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w aglomeracji łódzkiej koncentrują się głównie w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Strykowie. Obecnie w budowie znajdują się trzy obiekty magazynowe o łącznej powierzchni 31 tys. mkw. Grunty zabezpieczone przez deweloperów pod inwestycje magazynowe mogłyby docelowo zapewnić dodatkowe 1,15 mln mkw., jednak wejście poszczególnych projektów w fazę realizacji uzależnione jest od podpisania umów typu pre-let.     

 

 

 

Raport „Łódzki Rynek Nieruchomości 2013” oraz pozostałe materiały są publikacjami bezpłatnymi dostępnymi w Urzędzie Miasta Łodzi oraz w formie dokumentów PDF na stronie Urzędu Miasta http://uml.lodz.pl/gospodarka/publikacje_gospodarcze/

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×