Tu jesteś:

Łódź w budowie

Atrakcyjność inwestycyjna Łodzi rośnie, co znajduje odzwierciedlenie w dobrych wynikach na rynku biurowym.

Łódź konsekwentnie pracuje nad poprawą swojego wizerunku i marki w oczach polskiego oraz międzynarodowego biznesu. Właśnie rozpoczęła się rewitalizacja obszarowa miasta – jedno z największych tego typu przedsięwzięć w tej części Europy.

- Rozpoczynamy największy remont w historii Łodzi. To ogromne wyzwanie, nie tylko inwestycyjne, ale także społeczne i gospodarcze. Równolegle z miastem, szereg inwestycji realizują prywatni inwestorzy. Deweloperzy budują z nami tzw. Nowe Centrum Łodzi i coraz chętniej inwestują w ugruntowanej lokalizacji biznesowej wzdłuż Centralnej Osi Łodzi,a w obszarze rewitalizacji wspierają odbudowę śródmieścia zabudowując puste działki. Pierwszy raz po ’89 mamy taką sytuację, że prywatni inwestorzy ramię w ramię z miastem odnawiają centrum. Uwierzyli w Łódź, bo widzą, że konsekwentnie realizujemy obraną strategię - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Łódź jest 7. największym rynkiem biurowym w Polsce i jednym z najszybciej się rozwijających. Wyprzedza pod względem dynamiki niektóre z dotychczas większych rynków.

- Bardzo dobre wyniki łódzkiego rynku biurowego to rezultat coraz mocniejszej pozycji inwestycyjnej miasta. W potencjał Łodzi uwierzyły do tej pory takie firmy jak ABB, Accenture, Cybercom, Ericsson, Fujitsu Technology Solutions, Infosys, czy Nordea Bank, co w naturalny sposób buduje markę biznesową miasta i przyciąga tu kolejnych międzynarodowych graczy. A tam, gdzie koncentruje się uwaga inwestorów, budują się wysokiej jakości, nowoczesne biura. Świadczy o tym aktywność deweloperska takich wiodących firm jak Echo Investment, Ghelamco Poland, HB Reavis, Skanska Property Poland, czy Virako -  ocenia Tomasz Czuba, dyrektor działu wynajmu powierzchni Biurowych, JLL.

Większość budowanych obiektów znajduje się na obszarze Centralnej Osi Łodzi, największego terenu biurowego w mieście. Tutaj zrealizowano do tej pory ok. 120 tys. mkw. biur, a do 2020 ten fragment miasta ma szansę urosnąć o kolejne 100 tys. mkw.

W Łodzi powstają najbardziej spektakularne projekty rewitalizacyjne, stające się wyróżnikiem miasta na tle swoich konkurentów. Jeden z najbardziej znanych projektów tego typu to Monopolis, czyli przebudowa dawnych zakładów Monopolu Wódczanego.

- Siła Łodzi polega na tym, że nie próbuje upodobnić się do innych miast, a w pełni czerpie ze swojego unikalnego potencjału i charakterystycznej zabudowy, jakiej nie mają inne polskie aglomeracje. To buduje jej atrakcyjność i w przyszłości może sprzyjać zwiększonej relokacji mieszkańców z innych miast... Z pewnością już teraz miasto znajduje się na tzw. krótkiej liście zagranicznych inwestorów, którzy od kilku lat czują się w Łodzi doskonale- podkreśla Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako, dewelopera Monopolis.

Na uwagę zasługuje też Nowe Centrum Łodzi, które do tej pory zaoferowało 44 tys. mkw. i ma perspektywę wzrostu o 150 tys. mkw. w ciągu najbliższych lat.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×