Tu jesteś:

Listy zastawne mBanku Hipotecznego za 300 mln euro

mBank Hipoteczny w ramach pierwszej zagranicznej emisji uplasował listy zastawne o wartości 300 mln euro i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów był bardzo duży.

mBank Hipoteczny, w ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji, uplasował listy zastawne o wartości 300 mln euro i zapadalności 7 lat - podał bank w komunikacie. Deklaracje nabycia listów zastawnych mBanku Hipotecznego złożono na łączną kwotę ponad 800 mln euro.

Ostateczna wycena listów zastawnych wyemitowanych przez bank wyniosła 42 p. b. ponad MidSwap. Kupon wyniósł 1073 proc. Początkowo bank zaoferował marżę w okolicy 48 p.b., która w trakcie budowy książki popytu została obniżona do poziomu 42 p.b. W efekcie osiągnięto historycznie niską marżę, która stanowi benchmark dla wyceny przyszłych emisji międzynarodowych mBanku Hipotecznego. 

Popyt ze strony inwestorów był bardzo duży i ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji. Deklaracje nabycia listów zastawnych mBanku Hipotecznego na łączną kwotę ponad 800 mln euro złożyło 60 inwestorów. 

Od 2000 roku mBank Hipoteczny jest emitentem polskich listów zastawnych. Dotychczasowe emisje w euro realizowane były w formie private placement i nie przekraczały 100 mln euro. Ustanowienie międzynarodowego programu emisji miało miejsce w 2017 roku.

W komunikacie podano, że łączna wartość listów zastawnych wyemitowanych przez polskie banki hipoteczne wynosi ok. 19,6 miliardów zł, co stanowi ok. 5 proc. wartości kredytów mieszkaniowych.

Dla porównania, poziom finansowania tego typu kredytów listami zastawnymi w Czechach wynosi ok. 37 proc. w Czechach, w Niemczech 16 proc., we Francji 21 proc., a w Szwecji 58 proc.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×