Tu jesteś:

Libeskind zaprojektował Bramę Miasta w Łodzi (video)

Tak ma wyglądać Brama Miasta w Łodzi według koncepcji Daniela Libeskinda. Fot. UM Łódź

Brama Miasta ma być architektoniczną wizytówką Łodzi, portalem łączącym Nowe Centrum z historycznym śródmieściem. Ma być gotowa do 2018 r.

Autorem koncepcji Bramy Miasta jest Daniel Libeskind, jeden z najbardziej znanych współczesnych architektów, urodzony w Łodzi w 1946 r. Jego twórczość zaliczana jest do nurtu dekonstruktywistycznego. Najsłynniejsze realizacje Libeskinda to m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Żydowskie w San Francisco, Imperial War Museum North w Manchesterze. Jest także zwycięzcą konkursu na projekt zagospodarowania terenu po World Trade Center w Nowym Jorku. Libeskind zaprojektował też wieżowiec Złota 44 w Warszawie.
– Budowa Bramy Miasta, reprezentacyjnego budynku zaprojektowanego przez jednego z najwybitniejszych architektów naszych czasów, Daniela Libeskinda, to symboliczny moment przełomu dla naszego Miasta – mówiła na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Działkę o powierzchni ponad 7,5 tys. mkw. przeznaczoną pod Bramę Miasta kupił spółka LDZ Brama (podmiot powołany przez Grupę Atlas, która ma75 proc. udziałów w spółce i Budomal Dom – 25 proc. udziałów). LDZ wygrała przetarg na ten teren przebijając cenę wywoławczą (40 mln zł netto) o 1 tysiąc złotych. Stawka z VAT wynosi ok. 50 mln zł.
Inwestycja musi zostać zakończona w ciągu 60 miesięcy od daty sprzedaży. W przeciwnym wypadku nabywcy grożą dotkliwe kary finansowe. W warunkach przetargu określono precyzyjnie jakość użytych materiałów budowlanych. Wprowadzono między innymi zakaz wykonywania w otoczeniu Bramy nawierzchni z asfaltu, płyt betonowych i betonowej kostki. Na dachu i zewnętrznych ścianach nie będzie można instalować jakichkolwiek urządzeń oraz anten telekomunikacyjnych.

Brama Miasta będzie wielofunkcyjnym budynkiem, przez który będzie można swobodnie przejść z dworca Łódź Fabryczna w kierunku ulicy Piotrkowskiej. W części podziemnej budynku zlokalizowane będą parkingi, na parterze znajdą się lokale handlowe i usługowe. Powyżej przewidziano powierzchnie biurowe, a na najwyższych kondygnacjach apartamenty i mieszkania.

Zarząd Nowego Centrum Łodzi przygotowuje już kolejne tereny inwestycyjne w Nowym Centrum Łodzi. Teraz Miasto razem z PKP chcą wspólnie poszukiwać inwestorów na teren o powierzchni 10 ha położony za Bramą Miasta, między dworcem a EC1. W przetargu wybrano już firmę doradczą, która opracuje dokładną koncepcję zagospodarowania tego terenu.

 

Prezentacja video

 

Brama Miasta w liczbach:

Szacowana powierzchnia użytkowa budynku: 38 630 mkw.

Szacowana kubatura budynku: 173 tys. mkw.

Najwyższy punkt budynku wynosi 64 m

Liczba miejsc parkingowych: około 400

Przewidywana liczba stanowisk pracy: 3800

Brama Miasta w Łodzi

Źródło: UM Łódź

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×