Tu jesteś:

Księży Młyn w Łodzi zyskał nowe oblicze

Księży Młyn, Łódź (fot. Skanska)

Zgodnie z terminem zawartym w umowie zakończyła się modernizacja budynków łódzkiej Fabryki Sztuki. Obiekt znajduje się na Księżym Młynie - terenie dawnego kompleksu Zakładów Włókienniczych Scheiblera. Wartość prac wykonanych przez Skanska prac wyniosła ok. 22 mln netto.

Zrewitalizowane i rozbudowane łódzkie obiekty pofabryczne przy ul. Tymienieckiego 3 przygotowano dla celów projektu Art Inkubator realizowanego przez Fabrykę Sztuki. Będzie to między innymi centrum dla młodych przedsiębiorców z branży kreatywnej. Znajdą się tu galerie, sklepiki, sale wystawiennicze, świadczone będą usługi doradcze, szkoleniowe i biurowe dla przedsiębiorstw z branży kreatywnej i przedsięwzięć kulturalnych.

W zakresie przebudowanego kompleksu znalazły się trzy budynki pofabryczne, stanowiące pierwotnie przestrzenie magazynowe dawnej wykańczalni Zakładów Włókienniczych Karola Wilhelma Scheiblera. Są one częścią zabytkowej zabudowy fabryczno-mieszkalnej Księży Młyn. Zostały wzniesione w XIX i na początku XX wieku. W części obiektów zachowały się oryginalne wnętrza i wyposażenie. W ostatnich latach w budynkach tych organizowane były wydarzenia artystyczne.

W ramach realizowanego kontraktu Skanska przebudowała obiekty i dostosowała je do nowych funkcji. W odnowionych wnętrzach znalazły się sale wielofunkcyjne (w tym jedna muzyczna), przestrzeń ekspozycyjna z antresolą, galerie, pracownie artystyczne (m.in. filmowa i fotograficzna) oraz sale konferencyjno-szkoleniowe - mówi Łukasz Górecki, Kierownik Budowy Skanska.

– Wykonane zostały również miejsca na zaplecze gastronomiczne, biura oraz zaplecza obsługi technicznej i ekspozycyjnej całego obiektu – dodaje Łukasz Górecki.

Skanska wykonała roboty rozbiórkowe i budowlane oraz prace konserwatorskie i renowacyjne w zakresie murów, elementów stalowych i żeliwnych, ślusarki okiennej i drzwiowej. Zamontowane zostały także instalacje energetyczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacja i klimatyzacja oraz ogrzewanie. Kontrakt obejmował też prace porządkowe i zagospodarowanie terenu wokół budynków.
Inwestorem była Fabryka Sztuki w Łodzi.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×