Tu jesteś:

Kraków sprzedaje kamienice w Śródmieściu

Fot. Fotolia

Kraków może zyskać prawie 55 mln zł, sprzedając trzy kamienice w Śródmieściu. Zabytkowe nieruchomości położone są przy Małym Rynku 5 i 6 oraz przy ul. Stradomskiej 12, w ścisłym centrum miasta. Termin rokowań z Ratuszem kończy się 18 czerwca.

Zabytkową kamienicę przy Małym Rynku 5 miasto wystawiło na sprzedaż z ceną wywoławczą 9,1 mln zł. Budynek ma cztery kondygnacje, poddasze użytkowe i 2-piętrową oficynę. W sumie jego powierzchnia całkowita wynosi 824 mkw., użytkowa – nieco ponad 606 mkw. Do kupienia jest również sąsiednia kamienica przy Małym Rynku 6. Nieruchomość składa się z trzykondygnacyjnego budynku frontowego oraz podpiwniczonej oficyny. Jej powierzchnia całkowita wynosi 1,2 tys. mkw., natomiast powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych i użytkowych – 910 mkw. Cena wyjściowa to 13,3 mln zł. Obie nieruchomości są położone na obszarze objętym planem miejscowym, który dopuszcza zabudowę wielorodzinną z usługami. Ponadto są wpisane do rejestru zabytków, więc inwestor każdorazowo będzie musiał uzgadniać swoje plany z konserwatorem wojewódzkim oraz uzyskać pozwolenie konserwatorskie. Z tego tytułu może jednak liczyć na 5 proc. bonifikaty od miasta. Kamienice przeszły w 2009 r. remonty,  wynikające z dostosowania przepisów głównie w zakresie robót instalacyjno – przyłączeniowych oraz montaż nowej stolarki, renowację krat i oświetlenia. Obecnie budynki nie są użytkowane.

Kamienica przy ul. Stradomskiej 12 – 14 znajduje się zaledwie kilkaset metrów od Wawelu i krakowskiego Starego Miasta. Jej powierzchnia użytkowa to ponad 3,2 tys. mkw., obok znajduje się jeszcze kilka mniejszych budynków użytkowo – biurowych. Pięciokondygnacyjna kamienica ma użytkowe poddasze  i jest podpiwniczona. Znajduje się na działce o powierzchni nieco ponad 1 ha. Budynek ma wydaną wuzetkę na hotel z restauracją i parkingiem naziemnym, a potencjalny nabywca dostanie od miasta 5 proc. zniżki w związku z wpisem do rejestru zabytków. Kwota wyjściowa w rokowaniach to 31,8 mln zł.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×