Tu jesteś:

Kosmiczna architektura dla nowoczesnych technologii w łódzkim Technoparku

Nowy budynek w łódzkim Technoparku

Obiekt o wyglądzie stacji kosmicznej pomieści siedem laboratoriów w tym między innymi: Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriału i Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej. Plan budowy obiektu został częściowo oparty na koncepcji Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii Politechniki Łódzkiej oraz na założeniach dwóch dodatkowych laboratoriów opracowanych przez Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Charakterystyczna czasza, zaprojektowana w przedniej części budynku wynika z potrzeb zaplanowanego w tym miejscu Laboratorium Symulacji Molekularnych. Będzie ono wizytówką powstającego obiektu nie tylko wizualnie. Stanie się najważniejszym elementem powstającej tu bazy naukowo-badawczej. Jego podstawę stanowić będzie Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) opracowany przez naukowców z Politechniki Łódzkiej. ARUZ umożliwi w czasie rzeczywistym reakcji zachodzących w złożonych układach molekularnych i submolekularnych.

Powstający budynek o powierzchni ponad 4000 mkw. wraz z infrastrukturą jest elementem finansowanego głównie z unijnych środków projektu BioNanoPark. w ramach którego powstało otwarte pod koniec 2012 roku centrum badawczo-wdrożeniowe.

Nowe laboratoria będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonujących, chociaż już teraz ośrodek w łódzkim Technoparku należy do najnowocześniejszych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Znajdują się w nim m.in. dwa duże laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej oraz 50 nowych biur Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, gdzie mieszczą się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach takich jak informatyka, energie odnawialne, czy telekomunikacja. Budowa kompleksu kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE. W ubiegłym roku udało się pozyskać kolejne unijne środki na rozszerzenie projektu i budowę kolejnych laboratoriów.

Za architektoniczną stronę przedsięwzięcia odpowiedzialne jest łódzkie biuro projektowe Architekton. Koncepcja powstała na zlecenie polsko-czeskiej firmy Block, realizującej dla Technoparku w systemie „zaprojektuj i zbuduj” tę wartą 33,6 mln zł inwestycję. Przy czym budowa nowego obiektu to około 1/3 kosztów całej inwestycji, której wartość ma wynieść w sumie ok. 90 mln zł brutto. Pozostała kwota przeznaczona zostanie na zakup sprzętu laboratoryjnego. Wkład własny przy finansowaniu nowego zadania (nazywanego roboczo BioNanoPark+) w ramach projektu BioNanoPark zapewniło dwóch największych udziałowców spółki Technopark: Miasto Łódź i Województwo Łódzkie.

Nowy budynek w łódzkim Technoparku

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×