Tu jesteś:

Konkurs zadecyduje o przyszłości Poznania

Stary Rynek w Poznaniu

Zagraniczni architekci podpowiedzą, jak będzie wyglądać nowe serce Poznania. Za rok na tereny inwestycyjne wjadą koparki - informuje Puls Biznesu.

Na poznańskim rynku, pod fontanną Neptuna, przecinają się szlaki turystów i spacerowiczów. Zakupy robi się przy ul. Półwiejskiej lub na Malcie. A gdzie bije serce miasta?

- Z prowadzonych przez nas wieloletnich studiów wynika, że w obszarze tzw. wolnych torów. To będzie najważniejsze dla Poznania miejsce w następnych  50-100 latach – mówi Andrzej Nowak, dyrektor wydziału urbanistyki i architektury poznańskiego magistratu.

Będzie, bo na razie wolne tory i ich okolica to około 50 ha zdewastowanego terenu, należącego głównie do PKP oraz ZNTK Nieruchomości, którego udziałowcem jest Marek Falenta, giełdowy inwestor. To jeden z nielicznych terenów w mieście, gdzie studium kierunków zagospodarowania dopuszcza ponadstumetrową zabudowę. W sąsiedztwie są Międzynarodowe Targi poznańskie i galeria handlowa Poznań City Center, którą na kolejowym terenie wybudował węgierski TriGranit. Do wakacji właściciele działek razem z urzędem miejskim zamierzają ogłosić międzynarodowy konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie tego terenu.

- Nasz teren to zadanie na najbliższych 10 lat. Według wstępnych wyliczeń, może się tu znaleźć około 550 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Uważamy, że 80 proc. mieszkaniowej, reszta biurowej, ale wiele zależy od wyników konkursu - mówi Jarosław Fijałkowski, partner w spółce Real2b, która jest doradcą inwestycyjnym ZNTK.

Konkurs ma być rozstrzygnięty do końca roku.

Źródło: Puls Biznesu

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×