Tu jesteś:

Koniec sporu o Emilię?

W miejsce obecnego pawilonu inwestor chce postawić wieżowiec

Wojewódzki konserwator zabytków wykreślił dawny pawilon meblowy przy ul. Emilii Plater z ewidencji zabytków – podaje Gazeta.pl.

Według Gazety.pl, 3 stycznia przed południem stołeczny konserwator zabytków –  Piotr Brabander, otrzymał pismo, z którego wynika, że wojewódzki konserwator zabytków wycofuje się ze swojej wcześniejszej decyzji o wpisie pawilonu Emilia do ewidencji. Brabanderowi nie pozostało nic innego jak usunąć pawilon także z warszawskiego spisu. Jak podaje Gazeta.pl, zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków obiekt w ogóle nie powinien był się w nim znaleźć.

Obecnie budynek należy do funduszu Griffin Investments, która spółkę Meble Emilia kupiła we wrześniu. Kilka godzin po przelaniu na konto Ministerstwa Skarbu Państwa 115 mln zł za transakcje i zaledwie 20 min przed północą, budynek został wpisany do stołecznej ewidencji zabytków.  Niesłusznie, ponieważ – jak podało biuro wojewódzkiego konserwatora zabytków –  z wytycznych, jakie w grudniu wystosowało Ministerstwo Kultury, wynika, że Emilia nie może być włączona do ewidencji. 

Griffin nie komentuje doniesień prasowych. Jednak niezależnie od sygnalizowanej decyzji konserwatora, w niczym nie zmienia się oferta złożona prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz. Griffin podtrzymuje propozycję, aby w nowym budynku swoją docelową siedzibę znalazło Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na odpowiedź władz miasta firma czeka do 15 stycznia.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×