Tu jesteś:

Kolejne tereny mają wejść do podstrefy SSSE Białystok

Władze Białegostoku oraz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) chcą włączyć do podstrefy Białystok kolejne tereny. Trwają prace nad wnioskiem o poszerzenie podstrefy o 19 hektarów.

Do strefy mają wejść tereny inwestycyjne należące do gminy Białystok przy Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym (BPN-T); jest decyzja miasta w tej sprawie - poinformował w środę prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Przy parku technologicznym są 23 hektary gruntów uzbrojonych w potrzebną infrastrukturę pod inwestycje. Miasto sprzedało tam w ostatnich dniach działki o łącznej powierzchni ok. 2,6 ha dwóm firmom i te do strefy raczej już nie wejdą. W sprawie objęcia strefą pozostałych gruntów będzie składany wniosek do Ministerstwa Gospodarki. Truskolaski powiedział, że ma nadzieję, iż taki dokument będzie gotowy latem. Podobne deklaracje składają też władze Suwalskiej SSE.

Tereny inwestycyjne Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego sąsiadują z podstrefą Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W strefie sprzedane są prawie wszystkie działki.

Z decyzji władz miasta o powiększaniu podstrefy zadowolony jest prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński. "W związku z dużym zainteresowaniem inwestorów gruntami pod inwestycje w podstrefie Białystok, już od kilku miesięcy pracowaliśmy nad pozyskaniem kolejnych gruntów, które mogłyby zostać włączone do strefy" - powiedział. Jest on przekonany, że poszerzenie strefy o grunty parku technologicznego będzie "ciekawym poszerzeniem oferty miasta oraz regionu i da większe możliwości przedsiębiorcom". Dodał, że będzie też szansą na pozyskiwanie inwestorów zajmujących się innowacyjnymi technologiami oraz badaniami i rozwojem.

Prezes Suwalskiej SSE zapowiedział, że oprócz poszerzenia białostockiej podstrefy, wystąpi również do rządu o powołanie nowych podstref - w Michałowie, Grajewie, Siemiatyczach, Hajnówce, Szczuczynie i Narewce. Nie wiadomo jednak, kiedy rząd odniesie się do tych propozycji. Żyliński przypomniał, że wniosek o powołanie podstrefy w Łomży na rozpatrzenie w Warszawie czekał blisko rok.

W ciągu ostatnich siedmiu lat władze Białegostoku dzięki dotacjom z UE przygotowały 53 ha gruntów pod inwestycje (30 ha w podstrefie i 23 ha w BPN-T). W podstrefie zainwestowało pięć firm, a zatrudnienie znalazło 359 osób. W najbliższym czasie prace ma tam znaleźć kolejnych 300 osób.

Wartość inwestycji w podstrefie do końca 2012 r. wyniosła 81 mln zł, a wartość zdeklarowanych inwestycji, które mają być zrealizowane, to 208 mln zł - wynika z przedstawionych w środę danych, zebranych w ramach akcji społecznej "Twój Białystok 2020". Podczas tej kampanii prezydent miasta pyta mieszkańców o różne kwestie dotyczące przyszłości i rozwoju miasta.

Budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego już się zakończyła, ale obiekty nie przeszły jeszcze odbiorów technicznych. Na terenie parku mają działać dwie instytucje naukowe; pięć firm ma korzystać z centrum technologicznego, a 29 lokatorów ma mieć inkubator technologiczny.(PAP)

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×