Tu jesteś:

Kawałek Placu Defilad idzie pod młotek

Fot. Fotolia

Pierwsza działka na Placu Defilad została przeznaczona do sprzedaży. Warszawski Ratusz poszukuje chętnego na parcelę wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Cena wywoławcza wynosi 70 mln zł plus VAT, ale potencjalnego nabywcę czeka szereg obostrzeń związanych z sąsiedztwem metra.

Działka o powierzchni 5837 mkw. znajduje się naprzeciwko pasażu Wars i Sawa. Według miejscowego planu zagospodarowania teren jest przeznaczony pod usługi. Mogą tam powstać budynki komercyjne, oferujące biura, usługi finansowe i gastronomię. Przedmiotem sprzedaży jest grunt niezabudowany, a razem z nim drogi wewnętrzne, chodnik, parking i część zjazdu do tunelu pod ul. Marszałkowską. Miasto wyłączyło ze sprzedaży infrastrukturę, z której korzysta metro, m.in. całą trzypoziomową konstrukcję stacji, windę, tunel podziemny, obiekty reklamowe i wejście oraz wyjście ze stacji metra.
– Teraz musimy poczekać sześć tygodni, bo tyle czasu jest na zgłoszenie wniosków albo skarg do tej decyzji. Po tym terminie podamy datę przetargu - informuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego Ratusza. – Cena jest rynkowa, uwzględnia już obostrzenia związane z metrem więc jestem pewien, że znajdą się chętni. Zresztą zainteresowanie widzieliśmy już na targach w Cannes – dodaje.

Grunt ma jednak szereg wad z punktu widzenia potencjalnego inwestora. Jest objęty zasięgiem strefy ochrony konserwatorskiej, nie ma też dostępu do drogi publicznej. Plan zagospodarowania ustala dla niej obsługę komunikacyjną od strony ul. Projektowanej. Przyszły nabywca musi zobowiązać się w umowie sprzedaży, że nie zgłosi miastu żadnych roszczeń wynikających z funkcjonowania metra. Sam będzie zobowiązany korzystać z gruntu w sposób, który nie zakłóci działania podziemnej kolejki. Będzie musiał też zapewnić nieograniczony dostęp do infrastruktury metra oraz swobodny dostęp przechodniom do wejścia i wyjścia ze stacji. W przeciwnym razie zapłaci karę w wysokości 10 proc. ostatecznej ceny działki. Przed zawarciem umowy władze Warszawy, Metro Warszawskie i nowy właściciel gruntu podpiszą porozumienie, żeby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie metra. Jego postanowienia Ratusz poda informatorze przetargowym. (MR)

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×