Tu jesteś:

JLL podsumowuje rynek

Według szacunków firmy doradczej Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych od początku roku do końca września wyniosła w przybliżeniu 2,1 mld euro. Na sam III kwartał przypadło 1,04 mld euro. Eksperci Jones Lang LaSalle spodziewają się, że wartość transakcji na koniec roku przekroczy 3,1 mld euro, co będzie wynikiem porównywalnym do 2007 roku.

W rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, dane Jones Lang LaSalle pokazują, że wartość transakcji biurowych od początku roku do końca III kw. wyniosła w przybliżeniu 830 mln euro, handlowych - 780 mln euro, magazynowych - 325 mln euro, mieszanych - 115 mln euro, a hotelowych - 14 mln euro.

W samym tylko III kwartale br. na sektor biurowy przypadły transakcje o wartości 210 mln euro, handlowy - 575 mln euro, magazynowy - 140 mln euro, a mieszany - 115 mln euro. Łączna wartość umów kupna/sprzedaży zrealizowanych w III kwartale to ok. 1,04 mld euro. Najważniejsze transakcje sfinalizowane w poszczególnych sektorach rynku w III kwartale to Silesia City Center (ponad 400 mln euro, Katowice) - największa tegoroczna transakcja nie tylko na rynku nieruchomości w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo – Wschodniej), Galeria Dominikańska (ok. 152 mln euro, Wrocław) oraz biurowce Mokotów Nova (121 mln euro, Warszawa) i Aquarius Business House (42 mln euro, Wrocław).
Transakcje w toku, których zamknięcie planowane jest na IV kw. 2013 r., to m.in. budynek biurowy Le Palais (Warszawa), a w segmencie handlowym - portfolio Charter Hall (Kraków, Katowice, Wrocław, Szczecin, Gliwice) czy Wola Park (Warszawa).

– Z naszych analiz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. przekroczy 3,1 mld euro, a więc osiągnie wartość na poziomie podobnym do 2007 r. i o prawie 15 proc. przewyższy rok ubiegły. Polska, na którą przypada ok. 70 proc. tegorocznych transakcji w Europie Centralnej, pozostaje dominującym rynkiem regionu. Warto zauważyć, że 2013 to również bardzo mocny rok na rynku inwestycyjnym w segmencie nieruchomości handlowych. Zakładając, że w IV kwartale inwestorzy zrealizują swoje plany i sfinalizują umowy w toku, całkowita tegoroczna wartość transakcji w segmencie handlowym może sięgnąć 1,7 mld euro, w porównaniu do 1,07 mld euro w roku ubiegłym – podsumowuje Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle. Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w Jones Lang LaSalle dodaje: –  Analizując takie transakcje jak sprzedaż projektów Green Day czy Green Towers we Wrocławiu, Green Office C w Krakowie oraz Arkońska Business Park w Gdańsku widzimy, że rynki biurowe poza Warszawą w coraz większym stopniu przyciągają firmy szukające wiodących produktów inwestycyjnych. Konsekwencją tegorocznych transakcji będzie zwiększone zainteresowanie inwestorów w 2014 r., które powinno pociągnąć za sobą wzrost płynności rynków regionalnych – mówi Tomasz Puch.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×