Tu jesteś:

JLL podlicza rynek inwestycyjny

Platinium Business Park został sprzedany za 139 mln euro

Według Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości w 2012 r. osiągnęła wartość 2,75 mld euro. Dzięki temu Polska pozostaje najbardziej aktywnym rynkiem w regionie CEE.

Największy udział w transakcyjnym rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2012 r. stanowili kolejno inwestorzy z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. Udział polskiego kapitału w łącznym wolumenie inwestycyjnym w 2012 r. wyniósł niewiele ponad 5 proc.
– Osiągnięty wynik jest równy rezultatowi osiągniętemu w bardzo dobrym dla rynku roku 2011 (również około 2,75 mld euro) i znacząco wyższy od wyniku zanotowanego w 2010 (1.98 mld euro). 76 proc. całkowitej wartości transakcji zrealizowanych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej w 2012 r. przypadło na Polskę – podliczyli eksperci JLL.
Inwestorzy (przede wszystkim z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii) koncentrowali swoją uwagę na prestiżowych obiektach biurowych i handlowych, a wśród lokalizacji szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Warszawa, na którą przypadło 55 proc. całkowitego wolumenu transakcji. Największą transakcją inwestycyjną w 2012 r. była sprzedaż warszawskiego kompleksu handlowo - biurowego Złote Tarasy za 475 mln euro.

– Po rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, wartość transakcji zrealizowanych w 2012 na rynku nieruchomości biurowych wynosi 1,08 mld euro (39,5 proc. całkowitego wolumenu), handlowych – 1,07 mld euro (39,0 proc.), magazynowych – 0,5 mld euro (17,8 proc.), hotelowych – 0,1 mld euro (3,7 proc.). Łącznie w analizowanym roku zarejestrowano 17 transakcji na rynku nieruchomości biurowych, 13 w obszarze nieruchomości handlowych, 10 – przypadku magazynowych – wyliczyli analitycy JLL.
– Uwaga inwestorów instytucjonalnych koncentruje się przede wszystkim na stabilnych i bezpiecznych aktywach, zlokalizowanych, w przypadku nieruchomości biurowych – w Warszawie, ze szczególnie mocną pozycją centrum, a dla nieruchomości handlowych – w kilku największych miastach regionalnych – mówi Rafał Kosoń, konsultant w Dziale Rynków Kapitałowych, Jones Lang LaSalle. – W przypadku nieruchomości magazynowych, inwestorzy preferują nowe budynki w najlepszych lokalizacjach logistycznych, tj. w pobliżu największych aglomeracji, z dobrym dostępem do głównych arterii drogowych: A1, A2 i A4, najlepiej wynajęte na długi okres stabilnym finansowo najemcom. Dostrzegamy również zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami – biurowcami poza centrum Warszawy lub w głównych miastach regionalnych, dominującymi centrami handlowymi w mniejszych miastach, czy wreszcie magazynami w lokalizacjach mniej atrakcyjnych pod względem komunikacyjnym. Należy jednak pamiętać, że w przypadku takich nieruchomości, kupujący oczekują znacznego dyskonta cenowego – dodaje Rafał Kosoń.

Eksperci Jones Lang LaSalle oczekują , że wolumen transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w 2013 roku będzie zbliżony do poziomu zarejestrowanego w ostatnich dwóch latach.
– Z wyłączeniem Rosji, Polska jest dominującym rynkiem regionu Europy Środkowej i Wschodniej pod względem aktywności inwestycyjnej i płynności aktywów nieruchomościowych. Wartość transakcji w Polsce w 2012 r. stanowiła ponad 76 proc. łącznej wartości transakcji zrealizowanych w CEE w 2012 r. Tak duża przewaga nad pozostałymi rynkami regionu została osiągnięta dzięki stabilnej sytuacji makroekonomicznej oraz ciągle solidnej kondycji sektora bankowego czyli głównego pożyczkodawcy na rynku nieruchomości. Ponadto, Polska została uznana w ubiegłym roku za najbardziej transparentny rynek nieruchomości komercyjnych w regionie CEE, zbliżając się tym samym w obszarze przejrzystości rynku, do czołówki państw zachodnioeuropejskich. To potwierdzenie, że polski rynek rozwija się dynamicznie i przez coraz większą liczbę inwestorów instytucjonalnych postrzegany jest jako kluczowy dla ich działalności inwestycyjnej. Zakładamy, że Polska utrzyma pozycję lidera w regionie CEE w 2013 r., jak również w kolejnych latach – podsumowuje Rafał Kosoń.

Źródło: JLL

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×