Tu jesteś:

Inwestycje w zabytkowych obiektach popularne wśród inwestorów

Inwestycja w zabytkowym terenie

Mieszkania w sąsiedztwie zabytków to popularny trend wśród inwestorów. Budowy wśród historycznych murów trwają w największych aglomeracjach jak Warszawa, Kraków i Trójmiasto, jak również w mniejszych miejscowościach – prestiżowe inwestycje powstają np. w Toruniu czy Żyrardowie.

W drugiej połowie 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało zestawienie, z którego wynika, że w Polsce jest ponad 71 tysięcy nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. W ich skład wchodzą m.in. układy urbanistyczne, których do rejestru wpisanych jest 980. To z jednej strony bardzo atrakcyjne inwestycyjne lokalizacje dla deweloperów, ale z drugiej nie wszystkie organy nimi zarządzające są zainteresowane tego typu zabudowaniami w miejscach reprezentacyjnych dla danej dzielnicy czy miejscowości. Jednak po przeglądzie rynku nieruchomości widać, że władze samorządowe przekonują się do inwestycji z segmentu premium – głównie ze względu na ożywienie zabytkowych lokalizacji i uatrakcyjnienie oferty miasta dla kolejnych inwestorów, turystów i mieszkańców.

Dla firm, które chcą budować w zabytkowych miejscach ustawodawca przygotował bardzo restrykcyjne warunki, które trzeba spełnić przed otrzymaniem zgody na wbicie w ziemię pierwszej łopaty. W myśl art. 6 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ochronie i opiece podlegają, bez względu na stan zachowania, zabytki nieruchome, tj. m.in. krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne, ruralistyczne i zespoły budowlane, parki, ogrody i inne formy zaprojektowanej zieleni. Warto też wyróżnić zabytki przemysłu. Dawne fabryki obiekty przemysłowe mają bardzo duży potencjał inwestorski. W dzisiejszych czasach świetnie nadają się do rozbudowy projektów mieszkalnych i komercyjnych. Najwięcej takich obiektów znajduje się na Dolnym Śląsku – ponad 370. Na drugiej pozycji znajduje się Mazowsze, gdzie takich układów urbanistycznych zlokalizowano około 300.

Cały Żyrardów, który powstał wokół stworzonej tam fabryki lnu, jest wpisany do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny. Musieliśmy przygotować wiele dokumentów i analiz, zanim dostaliśmy zielone światło. Dbamy o zachowanie całej przestrzeni sąsiadującej z naszym budynkiem. Forma bryły inwestycji nawiązuje skalą i gabarytami do historycznej zabudowy – dawnej części pończoszarni. Zadbaliśmy o nowoczesne detale architektoniczne, ale używamy tradycyjnych materiałów takich jak cegła i stal, nawiązując do nowoczesnej architektury industrialnej. Wszystko musi ze sobą współgrać – mówi Dariusz Piórczyński, którego firma Zbor-Bud buduje na terenie Zespołu Budynków Zakładów Lniarskich „Centrala” w Żyrardowie inwestycję Nowy Świat 11. – Dla ochrony zabytków ustawodawca w Polsce przewiduje różne jej formy i zakresy. Zabytkiem nie jest tylko obiekt budowlany wpisany do rejestru zabytków na podstawie decyzji konserwatora wojewódzkiego, ale są nimi także układy przestrzenne stanowiące wartość jako całość i ich elementy– dodaje.

Najstarsze i nadal respektowane wpisy do rejestru zabytków pochodzą z lat trzydziestych dwudziestego wieku – to na przykład układ urbanistyczny Osi Saskiej w Warszawie. To właśnie w stolicy powstaje najwięcej inwestycji wysokiego standardu w sąsiedztwie historycznych miejsc i budynków. Wystarczy rzucić okiem na mapę: jak grzyby po deszczu powstają nowe budynki na Woli w okolicy ulicy Grzybowskiej – na terenie dawnych Browarów Warszawskich i Mennicy, czy na Pradze Północ – m.in. okolice Targowej i rzeki Wisły. Można dalej wymieniać warszawskie inwestycje, ale sprawdźmy też inne miasta. W Gdańsku w centrum Wrzeszcza mieszkania powstają na terenie dawnego Browaru Gdańskiego. W Krakowie apartamenty powstają m.in. na Kazimierzu, a w Poznaniu mieszkanie w segmencie premium znajdziemy na przykład na Jeżycach.

Za takie miejsce trzeba jednak swoje zapłacić. W kompleksie mieszkaniowo-biurowym Browary Warszawskie średnia cena mieszkania kształtuje się na poziomie ok. 11 tys. zł/mkw. W Mennica Residence trzeba się liczyć z kosztem 13 tys. zł za mkw. Dużo tańszym rozwiązaniem na zakup własnego mieszkania w zabytkowym sąsiedztwie jest porzucenie centrum stolicy i sprawdzenie lokalizacji dobrze skomunikowanych ze stolicą. W inwestycjach segmentu premium w mniejszych miejscowościach, takich jak Żyrardów, ceny zaczynają się od około 4,5 tys. zł/mkw.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×