Tu jesteś:

Inwestorzy wierzą w polski rynek

W ubiegłym rok najwięcej transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych dotyczyło powierzchni handlowych. Zainwestowany kapitał pochodził głównie z Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Eksperci prognozują, że w 2017 roku na rynku pojawi się także kilku nowych graczy z Azji. Przedstawicieli wybranych funduszy zainteresowanych ekspansją w regionie CEE będzie można spotkać podczas Targów ReDI organizowanych przez Polską Radę Centrów Handlowych, 7-8 czerwca w Warszawie.

Z 4,6 mld euro wydanych w Polsce na zakup nieruchomości komercyjnych w 2016 roku, 43 proc. to inwestycje w sektorze handlowym. Bardzo duża część z 2 mld euro wydanych na obiekty handlowe stanowiła transakcja nabycia 75 proc. udziałów Echo Prime Properties przez fundusz Redefine Properties z Republiki Południowej Afryki, za kwotę ok. 668 mln euro – wynika z danych zebranych w raporcie PRCH Retail Research Forum.

Analizując źródło pochodzenia kapitału, z powodu wspomnianej wyżej transakcji portfelowej, w 2016 r. większość środków zainwestowanych w sektor handlowy pochodziła z RPA. Istotną rolę odegrały również fundusze ze Stanów Zjednoczonych, m.in. CBRE Global Investors, oraz z Niemiec, tj. Union Investment.

„Pomimo niepewności związanych z zapowiadanymi reformami dotykającymi bezpośrednio sektor handlowy (podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, zakaz handlu w niedzielę) oraz niepewną sytuacją podatkową w zakresie alokacji kapitału w nieruchomości, inwestorzy zagraniczni nadal aktywnie poszukują aktywów w Polsce. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na dobre prognozy ekonomiczne oraz wzrost sprzedaży detalicznej. Wielu inwestorów wykorzystuje Targi ReDI organizowane przez Polską Radę Centrów Handlowych jako platformę do rozmów o kolejnych inwestycjach w naszym regionie. Targi odbędą się 7-8 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie i niewykluczone, że po tej dacie możemy usłyszeć o kolejnej spektakularnej transakcji” – powiedział Radosław Knap, dyrektor generalny w Polskiej Radzie Centrów Handlowych.

Według prognoz analityków zrzeszonych w grupie PRCH Retail Research Forum wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2017 roku wyniesie około 4-4.4 mld euro, z czego ok. 30-40 proc. zostanie przeznaczonych na zakupy w sektorze handlowym. Kluczowymi graczami na rynku nadal pozostaną inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i RPA. W obecnym roku na rynku będziemy świadkami kilku debiutów graczy z Azji, którzy za pośrednictwem funduszy będą nabywać nieruchomości w Polsce.

Targi ReDI odbędą się 7-8 czerwca na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie, będzie to już czwarta edycja tej największej imprezy branży nieruchomości handlowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas dwóch dni spotka się ponad 1400 przedstawicieli branży handlowej w tym prawie 400 przedstawicieli sieci handlowych oraz kluczowi przedstawiciele funduszy inwestycyjnych.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×