Tu jesteś:

Intensywny rok Unibail-Rodamco

Wroclavia

Unibail-Rodamco skończył 2017 rok jedną z największych transakcji na światowym rynku nieruchomości. Firma dokonała zakupu na kwotę 24,7 mld dolarów całego portfela nieruchomości należących do Grupy Westfield.

W tym roku polskie portfolio centrów handlowych poszerzyło się o nowo otwarty projekt Wroclavia we Wrocławiu. Jednocześnie firma Unibail-Rodamco zrealizowała swój plan związany z powiększeniem oferty warszawskiej Arkadii, która zyskała nową restauracyjną przestrzeń – Grand Kitchen – oraz kilka salonów we flagowych formatach. 

Jednym z dokonań grupy Unibail-Rodamco w 2017 roku był zakup całego portfolio nieruchomości należących do grupy Westfield. Tym samym francuska firma, będąca pionierem na europejskim rynku deweloperskim, stała się globalnym potentatem przejmując projekty znajdujące się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

– Przejęcie firmy Westfield to naturalne rozszerzenie strategii Unibail-Rodamco polegającej na koncentracji, zróżnicowaniu oraz innowacji. Transakcja wzbogaca nasz portfel o atrakcyjne rynki Londynu oraz najzamożniejszych regionów USA. Dzięki tej akwizycji i wsparciu doświadczonych specjalistów z obu firm stworzymy wyjątkową platformę centrów handlowych najwyższej jakości. Jesteśmy zdania, że ta transakcja stanowi fascynującą szansę dla obu naszych firm i możliwość osiągnięcia korzyści niedostępnych przed przejęciem – mówi Christophe Cuvillier, Przewodniczący Zarządu i CEO Unibail-Rodamco. 

Wartość transakcji wyniosła 24,7 mld dolarów; 56 ze 104 aktywów to flagowe, reprezentacyjne centra handlowe. W tym roku powiększyło się także polskie portfolio Unibail-Rodamco. 18 października otwarto centrum handlowo-biurowe zintegrowane z dworcem autobusowym. W pierwszym miesiącu funkcjonowania centrum odwiedziło 1,25 mln osób, a najemcy wciąż odnotowują znaczące obroty w skali całej Polski. 

Budowa centrum handlowego Wroclavia trwała dwa i pół roku, od kwietnia 2015 r. W wyniku wartej 240 mln Euro inwestycji powstał imponujący, wielopoziomowy i wielofunkcyjny obiekt z podziemnym dworcem autobusowym.

W ostatnich tygodniach roku warszawska Arkadia zyskała nową restauracyjną przestrzeń, usytuowaną na pierwszym piętrze – Grand Kitchen. Do tej pory na jej terenie otworzyło się jedenaście lokali, a dwunasty ruszy niebawem. Największym najemcą strefy jest Azia Concept – dwupoziomowy lokal o powierzchni ponad 1100 mkw., posiadający zewnętrzny taras. Kolejną co do wielkości restauracją w strefie jest pierwszy w Polsce koncept Black Burgers o powierzchni 590 mkw. Klienci mają też do swojej dyspozycji lokale gastronomiczne, restauracje i kawiarnie: Fenicja, Zielona, Lalka, Pizza Hut, Starbucks, Café Vincent, Consonni, La Manga i Nadziane. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×