Tu jesteś:

Ikea uruchamia farmę wiatrową na Podkarpaciu

Farma wiatrowa Ikea w Rymanowie na Podkarpaciu

Spółka Ikea Retail, wraz z portugalską Grupą Martifer, uruchomiły na Podkarpaciu farmę wiatrową o mocy 26 MW. To częśc strategii, która zakłada uzyskanie niezależności energetycznej i surowcowej i wytwarzanie takiej ilości energii ze źródeł odnawialnych, jaka jest zużywana w sklepach i budynkach należących do Ikea.

Budowa farmy w Rymanowie, kupionej przez Ikea od Grupy Martifer, zaczęła się w 2011 r. i trwała do kwietnia 2013 r. Spółka ma w Polsce trzy farmy wiatrowe, wszystkie zlokalizowane na Podkarpaciu. Farma w Rymanowie o mocy 26 MW składa się z 13 turbin i może produkować 61 GWh energii rocznie. Dwie pozostałe farmy, w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki, mają łączną moc 28 MW, a na ich terenie działa 14 turbin. Wszystkie trzy farmy wiatrowe mogą w sumie generować energię na poziomie 135 GWh rocznie, co odpowiada jednej trzeciej zużycia energii przez spółki z grupy Ikea w Polsce (włączając w to grupę przemysłową) oraz 7 proc. zużycia energii w całej Grupie Ikea na świecie w 2012 r.

Ikea inwestuje w Polsce również w kolektory słoneczne. Panele te wykorzystywane są w sklepach w Gdańsku, Krakowie i Łodzi do ogrzewania wody. Ponadto sklep w Łodzi, nowy sklep we Wrocławiu oraz centrum dystrybucyjne w Jarostach korzystają z gruntowych wymienników ciepła, współpracujących z pompami ciepła dla celów ogrzewania i chłodzenia (klimatyzacji).  Ikea zainwestuje w sumie na całym świecie 1,5 miliarda euro w energię odnawialną. Obecnie firma posiada ponad 300 tys. kolektorów słonecznych, podjęła też zobowiązanie do uruchomienia i zakupu 130 turbin wiatrowych na całym świecie.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×