Tu jesteś:

Grupa PHN podsumowuje pierwsze półrocze

W I półroczu 2014 r. Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości wypracowała dodatni wynik finansowy na poziomie 13,4 mln PLN wobec straty na poziomie 17,6 mln PLN w analogicznym okresie ubiegłego roku. Grupa utrzymała stabilny poziom przychodów w głównym segmencie działalności, jakim jest najem, zachowując jednocześnie kontrolę kosztów.

W I półroczu 2014 r. rynek nieruchomości pozostawał pod wpływem wysokiej presji ze strony podaży. Deweloperzy, aby przyciągnąć klientów, stosują wyśrubowaną politykę cenową. Niska aktywność najemców, rosnąca presja na spadek czynszów i wzrost wskaźników pustostanów na rynku nie wpłynęły jednak istotnie na przychody z podstawowego segmentu działalności operacyjnej Grupy jakim jest najem (30,0 mln PLN w Q2 2014 vs. 31,1 mln PLN w Q1 2014). Skorygowana EBITDA była wyższa o 1,6 mln PLN kw/kw oraz niższa o 1,9 mln PLN r/r - czytamy w komunikacie.

Grupa PHN w ciągu ostatnich miesięcy kontynuowała działania związane z optymalizacją kosztów i poziomu zatrudnienia, zmianą struktury Grupy, centralizacją funkcji zarządzania oraz przebudową portfela nieruchomości. W wyniku redukcji etatów oraz outsourcingu usług księgowych, kadrowo-płacowych oraz utrzymania technicznego i administrowania nieruchomościami zmniejszono koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników o 1,1 mln PLN kw/kw oraz o 6,0 mln PLN r/r.

W związku z kontynuacją procesu zmiany struktury Grupy, WHN S.A. wniósł aportem nieruchomość zlokalizowaną przy ulicy Jana Pawła II 12 w Warszawie do spółki komandytowo-akcyjnej i została następnie sprzedana do spółki celowej, w konsekwencji czego nastąpił wzrost jej wartości podatkowej, a tym samym zostały spełnione warunki do rozwiązania rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w kwocie 10,1 mln PLN.

Uzyskane środki Grupa inwestuje w projekty przynoszące wyższą stopę zwrotu. Wszystkie nieruchomości sprzedawane są powyżej ich wartości księgowej. Proces optymalizacji struktury portfela przewiduje sprzedaż nieruchomości, niezwiązanych z podstawową działalnością Grupy, o łącznej wartości blisko 800 mln PLN. Od początku roku Grupa sprzedała 5 nieruchomości za 26 mln PLN. Obecnie realizowana jest sprzedaż 13 kolejnych, o łącznej wartości ponad 70 mln PLN. Jednocześnie trwa proces identyfikacji potencjalnych budynków biurowych (nieruchomości generujące przychody z najmu) do nabycia. Grupa poddała analizie 35 nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w Warszawie i głównych miastach regionalnych.

W I półroczu 2014 r. kontynuowano prace nad nowoczesnym kompleksem biurowym DOMANIEWSKA OFFICE HUB na warszawskim Mokotowie, o powierzchni GLA 27 000 m kw. Dla inwestycji pozyskano już finansowanie. Planuje się, że zostanie ona zakończona w 3 kwartale 2015 r. Projekt skomercjalizowany jest w około 50 proc. W marcu 2014 r. uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku FOKSAL CITY przy ul. Krywulta 2. Obecnie poddany jest certyfikacji BREEAM na poziomie „VERY GOOD”. Budynek jest w trakcie komercjalizacji. Zakończona została również przebudowa i modernizacja budynku RAKOWIECKA CITY przy ul. Rakowieckiej 19. Grupa podpisała przedwstępną umowę sprzedaży tej nieruchomości. W projekcie Wrocław Industrial Park realizowanym we wspólnym przedsięwzięciu (JV) z SEGRO na początku 2014 r. została podpisana kolejna umowa najmu. Obecnie łącznie wynajęta powierzchnia to ponad 16 tys. mkw. Spółka kontynuuje także przygotowania do realizacji na nieruchomości Świętokrzyska 36 nowoczesnej inwestycji biurowo-usługowej klasy A w ramach umowy o wspólnym przedsięwzięciu z Hochtief.

W pierwszym półroczu 2014 r. Spółce udało się pozyskać partnerów branżowych o uznanej pozycji rynkowej do realizacji ambitnych przedsięwzięć deweloperskich. Należąca do Grupy PHN spółka Dalmor S.A. z sukcesem zakończyła prowadzone z mLocum S.A. negocjacje w sprawie nowoczesnego kompleksu, który powstanie na terenie Mola Rybackiego, w pobliżu gdyńskiego portu. Po uzyskaniu przez obie strony stosownych zgód korporacyjnych zawarta zostanie umowa, na mocy której ruszy realizacja pierwszego etapu inwestycji, polegającego na wybudowaniu 6 budynków mieszkalnych na nieruchomości należącej do spółki Dalmor S.A. Dokument określa wstępne warunki oraz zasady współpracy Dalmor S.A. z deweloperem.

W lutym 2014 r. Grupa PHN podpisała list intencyjny ze spółką deweloperską działającą w segmencie magazynowym, dotyczący potencjalnej współpracy w zakresie wspólnej realizacji inwestycji w Parzniewie, w pobliżu węzłów autostradowych Konotopa i Pruszków. Strony są w trakcie negocjacji dokumentacji transakcyjnej.

Zakończona została procedura wyboru pracowni architektonicznej dla inwestycji INTRACO CITY przy ul. Stawki 2. Współpraca obejmuje m.in. wykonanie kompleksowego wielobranżowego projektu koncepcyjnego, budowlanego, przetargowego i wykonawczego.

W I półroczu 2014 r. Grupa PHN dokonała również wyboru wykonawcy analizy chłonności terenu nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Bartyckiej 26 w Warszawie. Wykonanie przedmiotowej analizy ma na celu rozpoznanie optymalnych możliwości inwestycyjnych na terenie inwestycji BARTYCKA RETAIL HUB.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×