Tu jesteś:

Griffin zażąda odszkodowania ws. działki przy ul. 29 Listopada

Przemysław Krych, prezes Griffina

Fundusz Griffin Group złożył apelację od wyroku Sądu Okręgowego, który nakazuje zwrócić warszawskiemu Ratuszowi działkę przy ul. 29 Listopada. Miały na niej powstać apartamentowce, ale poprzedni właściciel samowolnie wyburzył 100-letni zabytek. Griffin zapowiada również dochodzenie odszkodowania od Skarbu Państwa.

Na działce przy ul. 29 Listopada, w sąsiedztwie Łazienek Królewskich, jeszcze dwa lata temu stał zabytkowy gmach koszar wojskowych z przełomu XIX i XX w. Spółka Parkview Terrace zamierzała zaadaptować go na apartamentowiec. Taka wersja była uzgodniona z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zamiast tego nowy właściciel zaczął nielegalną rozbiórkę gmachu. Wyburzył elewację, część ścian i stropu. Wtedy  Ratusz, który jest właścicielem działki, wystąpił do sądu z pozwem o rozwiązanie użytkowania wieczystego i zwrot gruntu. Miasto wyjaśniało, że umowa została naruszona, bo w akcie notarialnym nie było mowy o rozbiórce zabytku, tylko o jego adaptacji. Sąd Okręgowy przyznał mu rację i nakazał zwrot gruntu. Jednak w międzyczasie działka przy ul. 29 Listopada zmieniła właściciela. Spółka Parkview Terrace została kupiona wraz z tą i innymi nieruchomościami przez fundusz Griffin Group, znany na stołecznym rynku m.in. z projektu rewitalizacji zabytkowej Hali Koszyki. Konieczność zwrotu działki oznacza dla niego kilkunastomilionowe straty, więc Griffin zapowiedział odwołanie. – W dniu 2 sierpnia 2013 r. pełnomocnicy Grupy Griffin złożyli apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 4 czerwca 2013 roku, sygn. XXIV C 357/12, w przedmiocie rozwiązania stosunku użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. 29 listopada 5 – oficjalnie potwierdził fundusz.

Obecnie Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego wpłynęła apelacja, dokona weryfikacji jej wymogów formalnych, doręczy odpis apelacji drugiej stronie a następnie przekaże akta sprawy sądowi odwoławczemu w Warszawie. Jednym z kierunków apelacji jest wykazanie nadużycia prawa przez Miasto st. Warszawa. – Zdaniem mecenasów Rafała Rapaly i Rafała Zięby, reprezentujących Griffin Group, niedopuszczalna jest sytuacja, w której użytkownik wieczysty działający w zaufaniu do władzy publicznej, która jednocześnie występuje w charakterze strony umowy użytkowania wieczystego, z uwagi na brak wywiązywania się przez nią z obowiązków, a także na jej bezczynność i wewnętrzne nieprawidłowości jest obarczony negatywnymi skutkami takiego działania. Z tego też powodu, niezależnie od złożonej już apelacji, a także z uwagi na istotne konsekwencje wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, Griffin Group będąc inwestorem zagranicznym w Polsce, rozważy możliwość dochodzenia odszkodowania od Skarbu Państwa na podstawie reguł międzynarodowego prawa inwestycyjnego. Prawnicy Griffin opracowują już stosowną strategię – napisał fundusz Griffin Group w oświadczeniu.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×