Tu jesteś:

Gorsze nastroje inwestorów na rynku nieruchomości

Europejscy inwestorzy na rynku nieruchomości koncentrują się na unikaniu ryzyka w ostatnim stadium rynkowego cyklu -wynika z badania klimatu inwestycyjnego Union Investment. 

Większość inwestorów ma zamiar utrzymać dotychczasową strategię dotyczącą ryzyka i zaakceptować niższe stopy zwrotu, wzrosła ostrożność wobec inwestycji w nieruchomości handlowe i hotelowe, ponadto zapowiedź Brexitu znacząco wyhamowała zainteresowanie tym rynkiem -to najważniejsze wnioski płynące z cyklicznego badania przeprowadzonego przez Union Investment wśród inwestorów z branży nieruchomości z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. 

Inwestujący w nieruchomości uważają, że na europejskich rynkach wkrótce zostanie osiągnięty punkt zwrotny w cyklu koniunkturalnym. Wśród profesjonalistów z branży inwestycyjnej wzrasta więc obawa przed nietrafnym ulokowaniem środków. Pogląd ten pokrywa się z wynikami ankiety przeprowadzonej wśród inwestorów, co potwierdza, że profesjonaliści z branży inwestycyjnej koncentrują się na bezpieczeństwie. Najnowsze badanie klimatu inwestycyjnego pokazuje, że większość inwestujących w nieruchomości w Niemczech, Francji i Zjednoczonym Królestwie spodziewa się ponownego wzrostu wstępnej stopy zwrotu z nieruchomości w 2019 i 2020 roku. Tylko jedna czwarta decydentów uważa, że koniunktura na rynku utrzyma się po 2021 roku. Zaledwie 28 proc. ze 163 przebadanych przez UI przedsiębiorstw stwierdziło, że jest gotowe bardziej ryzykować, by uzyskać tę sama stopę zwrotu. Większość (64 proc.) ma zamiar utrzymać dotychczasową strategię dotyczącą ryzyka i zaakceptować niższe stopy zwrotu z tym związane.   

-Wiarygodność kredytowa najemców i jakość wykonania nieruchomości wciąż mają największy wpływ na decyzje inwestycyjne. Reasumując, przewidywana zmiana stylu wśród europejskich inwestorów nie zmaterializowała się podczas tego niezwykle długiego cyklu rynkowego i nie powinniśmy oczekiwać jej w nowym cyklu . Koncentracja na ryzyku ogranicza możliwości inwestorów. Uderzający jest fakt, że inwestowanie w całe sektory rynku zostaje wykluczone na najbliższe miesiące – stwierdza Olaf Janßen, szef działu rozeznania rynku nieruchomości Union Investment.      

Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości handlowych oraz hoteli.Nieruchomości handlowe są obecnie najmniej pożądanym typem nieruchomości inwestycyjnych. Większość (63 proc.) respondentów, przede wszystkim Francji i Wielkiej Brytanii, zamierza trzymać się z dala od takich inwestycji w okresie najbliższych 12 miesięcy. W Niemczech krajowy rynek nieruchomości handlowych wciąż obdarzany jest wysokim zaufaniem.

Jedna trzecia badanych firm przez najbliższy rok  zamierza unikać jakichkolwiek inwestycji w hotele, a 29 proc. nie chce inwestować w nieruchomości logistyczne. Segmenty mieszkaniowy i biurowy zostały tymczasowo wykluczone przez 20 proc. inwestorów. Oczekiwania dotyczące rentowności inwestycji w nieruchomości w Zjednoczonym Królestwie są obecnie niższe niż na innych rynkach europejskich. Trzy czwarte inwestorów niemieckich i ponad połowa francuskich  nie planuje obecnie inwestycji w brytyjskie nieruchomości.

Generalnie - wskaźniki klimatu inwestycyjnego spadają na wszystkich głównych rykach europejskich. Zdaniem specjalistów UI, jeśli nastroje inwestorów nie poprawią się wkrótce, zaczną one przekładać się na zmniejszającą się liczbę transakcji.                                                         

Źródło: UI

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×