Tu jesteś:

Ghelamco zainteresowane zakładami obok siedziby Agory

Budynki PZL-WZM. Fot. MSP

Spółka celowa Ghelamco GP 1 Sp. z o.o. Beta S.K.A. zainteresowana jest przejęciem Warszawskich Zakładów Mechanicznych „PZL-WZM”, które mają siedzibę na atrakcyjnej działce na dolnym Mokotowie w Warszawie.

Zainteresowanie dewelopera jest o tyle zrozumiałe, że PZL-WZM prowadzi działalność na gruntach o powierzchni ponad półtora hektara w rejonie ul. Czerniakowskiej i Czerskiej, tuż obok siedziby koncernu medialnego Agora. To doskonałe miejsce pod budownictwo usługowe i mieszkaniowe. Z resztą projekt planu miejscowego dla rejonu Sielc przewiduje możliwość budowy na działce, którą obecnie zajmują budynki PZL-WZM, obiektów związanych z nieuciążliwymi usługami oraz, jako zabudowę uzupełniającą – bloki wielorodzinne. Wysokość dopuszczalnej zabudowy wyznaczono w projekcie planu na 20 m i 5 kondygnacji od strony ul. Czerskiej oraz do 30 m (8 kondygnacji) – od strony ul. Czerniakowskiej. Zanim jednak zostanie wbita pierwsza łopata, trzeba będzie wykonać badania gleby i ziemi, a w przypadku przekroczenia standardów, projekt planu nakłada obowiązek przeprowadzenie rekultywacji terenu.

Ta tym atrakcyjnym gruncie mieszczą się obecnie budynki spółki PZL-WZM, która jest właśnie prywatyzowana. Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło do dalszego etapu prywatyzacji PZL-WZM (tzw. due diligence) pięć podmiotów. Wśród z nich jest spółka celowa jednego z największych deweloperów komercyjnych w Warszawie – Ghelamco. Pozostałe podmioty to: Interstate Diesel Service, INC. z siedzibą w Cleveland, Ohio, USA; Zakłady Automatyki Polna S.A. z siedzibą w Przemyślu; Przedsiębiorstwo Hydrauliki Siłowej „Hydrotor” S.A z siedzibą w Tucholi oraz Facinelli 4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (również powiązana z rynkiem nieruchomości). W puli jest 85 proc. akcji przedsiębiorstwa.
O tym kto i czy przejmie PZL-WZM zadecyduje postępowanie prywatyzacyjne, które jest już kolejną próbą zbycia zakładów przez MSP. Ministerstwo próbowało to zrobić już w 2011 r. Wtedy do wzięcia również było 85 proc. udziałów PZL-WZM wycenianych na 17 mln zł. Nie znalazł się jednak żaden chętny.

PZL-WZM zajmuje się produkcją asortymentu precyzyjnych części do aparatury wtryskowej silników wysokoprężnych. Na asortyment składa się ponad 600 typów rozpylaczy znajdujących zastosowanie w ponad 10 tys. silników, 30 typów wtryskiwaczy, 6 typów pomp rzędowych i innych drobniejszych detali układów wtryskowych. Blisko 70 proc. wyrobów spółki jest eksportowanych, pozostała część trafia na rynek krajowy.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×