
Budynki PZL-WZM. Fot. MSP
Spółka celowa Ghelamco GP 1 Sp. z o.o. Beta S.K.A. zainteresowana jest przejęciem Warszawskich Zakładów Mechanicznych „PZL-WZM”, które mają siedzibę na atrakcyjnej działce na dolnym Mokotowie w Warszawie.
Zainteresowanie dewelopera jest o tyle zrozumiałe, że PZL-WZM prowadzi działalność na gruntach o powierzchni ponad półtora hektara w rejonie ul. Czerniakowskiej i Czerskiej, tuż obok siedziby koncernu medialnego Agora. To doskonałe miejsce pod budownictwo usługowe i mieszkaniowe. Z resztą projekt planu miejscowego dla rejonu Sielc przewiduje możliwość budowy na działce, którą obecnie zajmują budynki PZL-WZM, obiektów związanych z nieuciążliwymi usługami oraz, jako zabudowę uzupełniającą – bloki wielorodzinne. Wysokość dopuszczalnej zabudowy wyznaczono w projekcie planu na 20 m i 5 kondygnacji od strony ul. Czerskiej oraz do 30 m (8 kondygnacji) – od strony ul. Czerniakowskiej. Zanim jednak zostanie wbita pierwsza łopata, trzeba będzie wykonać badania gleby i ziemi, a w przypadku przekroczenia standardów, projekt planu nakłada obowiązek przeprowadzenie rekultywacji terenu.
Ta tym atrakcyjnym gruncie mieszczą się obecnie budynki spółki PZL-WZM, która jest właśnie prywatyzowana. Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło do dalszego etapu prywatyzacji PZL-WZM (tzw. due diligence) pięć podmiotów. Wśród z nich jest spółka celowa jednego z największych deweloperów komercyjnych w Warszawie – Ghelamco. Pozostałe podmioty to: Interstate Diesel Service, INC. z siedzibą w Cleveland, Ohio, USA; Zakłady Automatyki Polna S.A. z siedzibą w Przemyślu; Przedsiębiorstwo Hydrauliki Siłowej „Hydrotor” S.A z siedzibą w Tucholi oraz Facinelli 4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (również powiązana z rynkiem nieruchomości). W puli jest 85 proc. akcji przedsiębiorstwa.
O tym kto i czy przejmie PZL-WZM zadecyduje postępowanie prywatyzacyjne, które jest już kolejną próbą zbycia zakładów przez MSP. Ministerstwo próbowało to zrobić już w 2011 r. Wtedy do wzięcia również było 85 proc. udziałów PZL-WZM wycenianych na 17 mln zł. Nie znalazł się jednak żaden chętny.
PZL-WZM zajmuje się produkcją asortymentu precyzyjnych części do aparatury wtryskowej silników wysokoprężnych. Na asortyment składa się ponad 600 typów rozpylaczy znajdujących zastosowanie w ponad 10 tys. silników, 30 typów wtryskiwaczy, 6 typów pomp rzędowych i innych drobniejszych detali układów wtryskowych. Blisko 70 proc. wyrobów spółki jest eksportowanych, pozostała część trafia na rynek krajowy.
Poland
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.