Tu jesteś:

General Motors otworzy fabrykę w Polsce? GM: to nieporozumienie

Fot. Fotolia

Jak wynika z nieoficjalnych informacji prasowych, swoją fabrykę samochodów chce w Środzie Śląskiej wybudować amerykański General Motors. Koncern jednak zaprzecza.

Takie informacje podał m.in. serwis forsal.pl powołując się na nieoficjalne informacje Radia Wrocław, według których amerykański koncern samochodowy szuka w Polsce miejsca pod budowę fabryki małych samochodów osobowych. Chodzi o ponad 350 hektarów – z możliwością dokupienia w przyszłości kolejnych kilkuset tysięcy metrów kwadratowych. W fabryce, która miałaby produkować Chevrolety mogłoby znaleźć zatrudnienie nawet 10 tys. osób. General Motors posiada już od 1998 r. fabrykę Opla w Gliwicach, a także zakład w Tychach.
Według doniesień Gazety Wrocławskiej, negocjacje z General Motors (GM) na temat inwestycji w Polsce trwają od kilku miesięcy i uczestniczy w nich osobiście wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Zdaniem gazety rozważane są także inne miejsca w Europie. W Polsce okolice Środy Śląskiej również mają konkurencję. 

Co na te doniesienia General Motors? – To gigantyczne nieporozumienie. Już mamy zakład w Gliwicach i Tychach i nie planujemy budowy następnych – komentuje Przemysław Byszewski, dyrektor PR w Oplu (należy do koncernu GM).

Ministerstwo Gospodarki, ani Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) nie komentują doniesień prasowych. Na stronie ministerstwa pojawiła się dzisiaj informacja, która może podsycać spekulacje medialne o planowanej inwestycji amerykańskiego koncernu, nie ma w niej jednak mowy o GM.

W komunikacie ministerstwa czytamy, że decyzja Rady Ministrów, dotycząca wydłużenia funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 r. oraz dobre wyniki w handlu zagranicznym skutkują wzrostem zainteresowania naszym krajem jako miejscem lokalizacji inwestycji, zwłaszcza wśród inwestorów z USA i Azji. Zdaniem ministerstwa wydłużenie działalności SSE o 6 lat powoduje, że nadal są one ważną zachętą inwestycyjną, przyczyniając się do zwiększonego napływu nowych projektów do Polski. Ma to szczególne znaczenie dla przedstawicieli sektorów o niskiej stopie zwrotu, np. branży motoryzacyjnej, którzy często wybierają tereny SSE jako lokalizację swoich inwestycji.

W komunikacie ministerstwa czytamy również, że w imieniu Ministra Gospodarki obsługę inwestorów zagranicznych prowadzi Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Obsługuje ona aktualnie ponad 150 projektów. Dzięki temu jest szansa na ponad 31 tys. nowych miejsc pracy, a do Polski może napłynąć kapitał w wysokości ponad 4,5 mld euro. Projekty te są na różnych etapach zaawansowania. W celu realizacji wymagań inwestorów o szczegółach ministerstwo poinformuje gdy projekty będą w fazie końcowych uzgodnień.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×