Tu jesteś:

GTC jeśli uzyska zgodę NWZ, wyemituje akcje jeszcze w styczniu

Jeśli akcjonariusze GTC wyrażą 9 stycznia zgodę na emisję akcji, to zostanie ona przeprowadzona jeszcze w tym samym miesiącu. Zarząd spółki ma w tej kwestii wsparcie ze strony rady nadzorczej i nowego akcjonariusza, funduszu Lone Star. GTC nadal myśli o refinansowaniu części kwietniowych obligacji.

NWZ GTC zdecyduje 9 stycznia o emisji do 31,9 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru, która zostanie przeprowadzona w drodze budowy księgi popytu. Obecnie kapitał zakładowy GTC dzieli się na ok. 319 mln akcji.

Pytany o to, kiedy dojdzie do emisji akcji, w przypadku gdy styczniowe walne wyrazi na nią zgodę, Erez Boniel, dyrektor finansowy spółki, powiedział PAP: "Będziemy chcieli zrobić to jeszcze w styczniu. Chcemy przeprowadzić emisję zaraz po tym, jak dostaniemy zielone światło ze strony akcjonariuszy".

"Konsultowaliśmy ten krok z naszymi głównymi partnerami i radą nadzorczą. Mamy z ich strony wsparcie. Postrzegają oni emisję, jako dobry ruch, który poprawi naszą sytuację gotówkową i otworzy nam drzwi na nowe możliwości" – dodał.

Boniel poinformował, że plany emisji akcji wspiera także nowy akcjonariusz GTC, fundusz Lone Star.

„Lone Star postrzega GTC jako długoterminową inwestycję i szuka możliwości poprawy sytuacji operacyjnej spółki. Dlatego mamy jego pełne wsparcie” – podał.

Dyrektor finansowy GTC powiedział również, że oferta będzie skierowana do inwestorów instytucjonalnych, którzy są zaznajomieni ze spółką i branżą.

Na pytanie, jaką kwotę spółka chciałaby pozyskać z emisji, Boniel odpowiedział: „To ile uzyskamy będzie zależało od procesu budowy księgi popytu”.

Przyznał jednak, że wpływy na poziomie ok. 240 mln zł, na które wskazywała poniedziałkowa cena zamknięcia akcji spółki (ok. 7,55 zł za akcję), byłyby dla niej satysfakcjonujące.

W uzasadnieniu uchwały dotyczącej emisji akcji, zarząd GTC informował, że celem podwyższenia kapitału zakładowego jest umożliwienie spółce osiągnięcia jej celów strategicznych oraz umożliwienie dalszego rozwoju działalności. Dodano, że wpływy z emisji zostaną wykorzystane w celu zmniejszenia poziomu zadłużenia spółki.

"Zdecydowaliśmy się na emisję akcji z dwóch powodów. Po pierwsze, ma ona upewnić rynek, że zapowiadane przez nas plany spłaty obligacji zapadających w kwietniu 2014 r. oraz sprzedaży części naszych +dojrzałych aktywów+ po jak najlepszych cenach, rzeczywiście zostaną zrealizowane" – powiedział Boniel.

"Po drugie, zapewni nam ona elastyczność, jeśli chodzi o jak najlepsze i jak najbardziej efektywne dostosowanie środków pochodzących z konkretnych źródeł do konkretnych celów" – dodał.

Dyrektor finansowy GTC przypomniał, że wśród innych rozważanych źródeł finansowania spółki znajduje się m.in. sprzedaż aktywów, w tym Galerii Jurajskiej.

"Cały czas negocjujemy sprzedaż tego obiektu. Mamy kilku zainteresowanych. Nie mogę jednak zdradzić szczegółów. Rozmowy trwają, dlatego trudno określić termin, w którym cały proces mógłby się zakończyć” – powiedział.

"Szukamy także możliwości sprzedaży innych naszych +dojrzałych aktywów+, choć obecnie chcemy się raczej skupić na sprzedaży aktywów non-core lub takich, które nie generują gotówki. Są to głównie aktywa położone za granicą, niektóre grunty, czy aktywa mieszkaniowe, które nigdy nie były w centrum zainteresowania spółki" – dodał.

Boniel poinformował, że nie ma określonej kwoty, jaką GTC chciałby pozyskać ze sprzedaży aktywów w przyszłym roku.

Potwierdził, że do końca tego roku powinna zamknąć się transakcja sprzedaży krakowskiej Galerii Kazimierz, która ma przynieść spółce ok. 50 mln euro gotówki. Przypomniał, że ewentualna sprzedaż Galerii Jurajskiej w Częstochowie wygeneruje dla GTC 45-50 mln euro.

Deweloper nie zmienia także swoich planów, jeśli chodzi o refinansowanie części obligacji zapadających w kwietniu.

"Ostateczna decyzja w tej kwestii zapadnie pod koniec stycznia, kiedy sytuacja na rynku, jeśli chodzi o reformę OFE, się wyklaruje” – powiedział dyrektor finansowy spółki.

W kwietniu 2014 r. zapadają obligacje GTC o wartości ok. 100 mln euro. Boniel podtrzymał, że spółka chciałaby refinansować papiery za 30-50 mln euro.

Dodał, że poza refinansowaniem części papierów zapadających w kwietniu spółka nie ma w planach na 2014 r. innych emisji obligacji.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×