Tu jesteś:

Europa Środkowa Mekką dla inwestorów?

Według danych firmy Cushman & Wakefield w trzecim kwartale 2013 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła ok. 1,5 mld euro, czyli znacznie więcej niż w poprzednim kwartale (630 mln euro). Od początku roku zainwestowano w Europie Środkowej ok. 3,25 mld euro w porównaniu z 1,91 mld euro w tym samym okresie ubiegłego roku. Wzrosła zarówno liczba, jak i średnia wielkość transakcji: w pierwszych trzech kwartałach 2013 r. zawarto 78 transakcji, a w analogicznym okresie ubiegłego roku – tylko 49.

James Chapman, partner w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: Wolumen inwestycji w pierwszych trzech kwartałach jest wyższy o ok. 24% od średniej pięcioletniej, co świadczy o pozytywnych nastrojach na rynkach, zwłaszcza w Polsce i ostatnio także w Czechach. Pierwsze sygnały wskazujące na wzrost aktywności inwestycyjnej napływają również ze Słowacji i Rumunii. Jednak na tle innych krajów szczególnie wyróżnia się Polska ze względu zarówno na wielkość rynku, jak i poziom aktywności inwestycyjnej w ostatnim czasie. Polska znalazła się w grupie 10 najbardziej atrakcyjnych miejsc do lokowania kapitału w Europie.

W porównaniu z drugim kwartałem 2013 r. wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie z 454 mln euro do 943 mln euro w trzecim kwartale. W Czechach wolumen obrotów również wzrósł w trzecim kwartale do poziomu 344 mln euro, głównie za sprawą nabycia obiektu The Park przez Starwood. Dla porównania w drugim i pierwszym kwartale bieżącego roku na rynku czeskim zainwestowano odpowiednio 80 mln euro i 245 mln euro. Natomiast na Słowacji wartość transakcji inwestycyjnych w trzecim kwartale wyniosła ok. 90 mln euro, czyli mniej więcej tyle samo, co w poprzednim kwartale.  

 W przeciwieństwie do poprzednich pięciu kwartałów największym zainteresowaniem inwestorów w Europie Środkowej cieszył się sektor nieruchomości handlowych, na który przypadło 52 proc. łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych. Natomiast udział w rynku inwestycyjnym sektora biurowego i logistycznego wyniósł odpowiednio 38 proc. i 8 proc. Wysoki poziom obrotów w sektorze handlowym wynika raczej ze sfinalizowania kilku dużych transakcji w trzecim kwartale, tj. sprzedaży Silesia City Center (412 mln euro) i Galerii Dominikańskiej (151,7 mln euro), niż ze zmiany preferencji wśród inwestorów z nieruchomości biurowych na handlowe.

W trzecim kwartale pojawiło się w Europie Środkowej wielu inwestorów, w tym nowych nabywców, co korzystnie wpłynęło na nastroje na rynkach. Wynikiem współpracy Allianz i Gingko Tree jest napływ nowego kapitału do tego regionu. Natomiast spółka NEPI sfinalizowała transakcje zakupu kilku centrów handlowych w Rumunii oraz centrum handlowego Aupark Žilina na Słowacji. Swoją aktywność na rynku inwestycyjnym Europy Środkowej zaznaczyły również firmy m.in. IVG, Hines, Tristan Capital, Azora i GLL.

James Chapman powiedział: Ostatnie miesiące roku przyniosą wzrost aktywności na rynku inwestycyjnym. Ceny nieruchomości w Warszawie są atrakcyjne w skali europejskiej, a szereg dostępnych aktywów wysokiej jakości będzie przyciągać zarówno inwestorów obecnych już w Europie Środkowej, jak i nowe podmioty.         

Charles Taylor, partner zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: Perspektywy dla Polski są nadal bardzo optymistyczne dla wszystkich kategorii aktywów ze względu na coraz lepsze prognozy rozwoju gospodarczego, podaż aktywów wysokiej jakości oraz nowych inwestorów dysponujących odpowiednim kapitałem i zainteresowanych wejściem na polski rynek. Warszawa jest w dalszym ciągu preferowaną lokalizacją przez inwestorów typu core, ale wzrasta również zainteresowanie miastami regionalnymi wśród podmiotów poszukujących wyższej rentowności.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×