Tu jesteś:

Erbud poprawił marże

Obecnie realizowane przez Erbud kontrakty dają dodatnią marżę. Główna część przychodów Grupy przypada na budownictwo kubaturowe w kraju.

Erbud, który w sierpniu zdecydował o przeszacowaniu rentowności niektórych wykonywanych kontraktów zapewnia, że pozostałe realizowane projekty przynoszą dodatnią marżę. Grupa oczekuje poprawy wyników w kolejnych okresach.

Na koniec czerwca 2018 roku stratę wykazały trzy projekty realizowane w Polsce i trzy w Niemczech. Ujemny wynik w pierwszym półroczu przyniosło także ostateczne rozliczenie trzech już zakończonych inwestycji na krajowym rynku, w przypadku których inwestorzy nie zgodzili się na pokrycie kosztów dodatkowych robót.Ponadto w sierpniu 2018 roku Erbud odstąpił od umowy z jednym z deweloperów z powodu jego złej sytuacji finansowej, co umożliwiło utworzenie rezerwy na ewentualne straty w kwocie 6,4 mln złotych.

- Gwałtowna zmienność otoczenia rynkowego w sposób drastyczny zachwiała stabilnością wyników branży budowlanej. W przypadku Grupy Erbud spadek marż dotyczy szczególnie segmentu kubaturowego zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Ujemną rentowność wykazało kilka kontraktów kalkulowanych i podpisywanych między początkiem 2015 a drugą połową 2017 roku. Od tamtego czasu koszty działalności firm budowlanych znacząco wzrosły. Wynikami za pierwsze półrocze 2018 roku odcinamy przeszłość i skupiamy się na przyszłości. W kolejnych okresach pokażemy poprawę wyników. Pozycja płynnościowa spółki jest stabilna. Pozostałe, obecnie realizowane kontrakty generują dodatnią marżę, a projekty oferowane od drugiej połowy 2017 roku są kalkulowane według aktualnych cen rynkowych- powiedział Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu. 

Przychody Erbudu w drugim kwartale 2018 roku wyniosły 527,4 mln zł, a w całym półroczu 959,8 mln złotych. Zadłużenie netto Erbudu na koniec czerwca wynosiło 96,8 mln złotych. 

Główna część przychodów grupy przypada na budownictwo kubaturowe w kraju. W pierwszym półroczu 2018 r. przychody tego segmentu stanowiły 64,04 proc. w całości przychodów ze sprzedaży wobec 72,04 proc. w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Na koniec czerwca  portfel zamówień Grupy Erbud wynosił 2,583 mld zł, z czego wartość przypadająca na ten rok to 1,151 mld złotych. Największe pozycje w strukturze backlogu grupy to budynki mieszkalne oraz budynki handlowo-usługowe.

Źródło: PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×